fot. TV Trwam

M. Ochman: Zdrowie nie może być przedmiotem gry rynkowej

„Solidarność” popiera zmiany i chce szybkiego wdrażania reform systemu zdrowia – powiedziała Maria Ochman, przew. Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Maria Ochman w „Polskim punkcie widzenia” , w TV Trwam podkreśliła, że ważne jest, by poprawić opiekę nad pacjentem i zahamować emigrację zarobkową lekarzy i pielęgniarek. Dla pacjenta – jak wskazała Maria Ochman – fundamentalne powinno być to, aby szpital był otwarty 24 godziny na dobę i udzielał kompleksowej pomocy. W każdej placówce powinny działać Szpitalny Oddział Ratunkowy, Intensywnej Opieki Medycznej, a gdy dojdzie do wypadku, by nie szukać szpitala w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

– Zdrowie nie może być przedmiotem gry rynkowej, to przede wszystkim bezpieczeństwo i sieć szpitali oparta właśnie na takich placówkach. (…) Ofertę uzupełniającą, czyli to, czego nam zabraknie – proszę bardzo my możemy zakupić w podmiotach, które są podmiotami prywatnymi, niepublicznymi i tutaj powinny być ogłoszone konkursy. Natomiast te szpitale, które są otwarte 24h na dobę, które nie będą odsyłać pacjenta, które będą go leczyły bez względu na to, jakie będzie jego schorzenie, czy będzie jedno, a może będzie kilka. I tutaj warto postawić na kompleksowość – podkreśliła Maria Ochman.

Wczoraj minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po spotkaniu z premier Beatą Szydło zapowiedział szereg zmian w polskim systemie zdrowia w br.

Szef resortu wymienił m.in. wejście w życie kilku ustaw o sieci szpitali, prawach pacjentów oraz Państwowym Ratownictwie Medycznym, a także likwidację NFZ w przyszłym roku.

RIRM

drukuj