fot. PAP/Paweł Supernak

Wystawy w polskich miastach pod hasłem „Tu rodziła się Solidarność”

W kolejnych miastach otwierane są wystawy pod hasłem „Tu rodziła się Solidarność”. Dziś ekspozycje zaprezentowano w 14 miejscach Polski. Wystawa ma przypomnieć o bohaterach tego szczególnego czasu w naszej najnowszej historii. Ma też opowiedzieć o tym, czym była „Solidarność” w 1980 roku.

Tam, gdzie rodziła się „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej organizuje specjalne wystawy, upamiętniające 40. rocznicę powstania niezależnego od władz komunistycznych związku zawodowego. Wystawy pojawią się w 53 miejscowościach. We wtorek otwarto ekspozycję min. w Warszawie na Dworcu Centralnym – mówił prof. Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.

– Ta wystawa jest pokazywana drugi raz w Warszawie. Pierwsza pokazywana była 1 lipca w Ursusie – w miejscu 1. strajku na Mazowszu latem 80 roku – zaznaczył prof. Jerzy Eisler.

We wtorek takie wystawy zaprezentowano także we Włocławku, w Rzeszowie, Starachowicach czy w Łomży – wskazał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

– Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” ma wymiar nie tylko ogólnopolski, ale także regionalny i lokalny. Jest pokazywana w całej Polsce. Tylko w lipcu i sierpniu będzie można ją zobaczyć w ponad 50 miejscach – zaznaczył dr Mateusz Szpytma.

Ekspozycja przedstawia nie tylko strajki z lipca i sierpnia 1980 r., ale także proces powoływania komisji NSZZ „Solidarność” w poszczególnych regionach czy zakładach. Pokazane są też drogi dochodzenia do wybuchu tego festiwalu wolności.

– Pokazujemy pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 roku, pokazujemy strajki w 1980 roku na Wybrzeżu – powiedział wiceprezes IPN.

Wystawa „[Tu rodziła się Solidarność]” będzie także zaprezentowana w Gdańsku na pl. Solidarności,  mimo że wcześniej zgody na to nie wydały władze miasta. Po  fali protestów ze strony założycieli „Solidarności”, obecnych władz związku i IPN, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wycofała swoje poprzednie stanowisko.

„Przyjmuję argumenty w sprawie wystawy IPN na placu Solidarności i zmieniam decyzję współpracowników. Lokalizacja powinna zostać uzgodniona w porozumieniu i poszanowaniu przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, świętego miejsca dla każdego gdańszczanina i Polaka” – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

Presja ma sens – zauważył Kazimierz Koralewski, radny miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Przyszło opamiętanie. Widzimy pierwsze dobre kroki ze strony władz miasta – powiedział Kazimierz Koralewski.

Ekspozycje są prezentowane w miejscach symbolicznych i ogólnie dostępnych – tak, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się w historią jednego z największych ruchów wolnościowych w historii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl