Trwają obchody 36. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

W Lublinie trwają obchody 36. rocznicy fali strajków, zwanych Lubelskim Lipcem 1980. Związkowcy z Solidarności i przedstawiciele władz złożą kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności oraz przed Pomnikiem Świdnickiego Lipca w zakładach PZL-Świdnik, gdzie wybuchł pierwszy protest.

Przed południem została także odsłonięta tablica poświęcona płk. Ryszardowi Kuklińskiemu – pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO – mówi minister Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

To tez dobra okazja, aby przy szczycie NATO przypomnieć tę wielką wspaniałą postać, tego wielkiego bohatera. To tablica, która czci nie tylko pułkownika Kuklińskiego, ale także jego ojca, żołnierza Armii Krajowej oraz dwóch synów, którzy najpewniej zostali zamordowani już w latach 80. W wyniku sowieckiej zbrodni komunistycznej. To też okazja, aby przypomnieć wydarzenia związane ze strajkami Solidarności. Wspólnie z kombatantami, uczestnikami tamtych wydarzeń oddamy hołd tym, którzy trzydzieści lat temu starali się o to, żebyśmy żyli w wolnej Polsce – zaznacza Józef Kasprzyk.

Rocznicowe uroczystości, spotkania i dyskusje potrwają do niedzieli 17 lipca.

8 lipca 1980 r. w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik wybuchł strajk, który zapoczątkował dwutygodniową falę protestów w regionie. Objęła ona ponad 150 zakładów i około 40 tys. pracowników. Robotnicy domagali się poprawy warunków socjalnych, ale też wysuwali postulaty o charakterze politycznym. Ich doświadczenia wykorzystane zostały podczas strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r., które doprowadziły do powstania Solidarności.

RIRM

drukuj