Posiedzenie Komisji Trójstronnej nadal bez udziału związków

Dziś odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej bez udziału związkowców. Każdego dnia jesteśmy gotowi do rozmów, ale nie będziemy wspierać antydialogu – oświadczył wczoraj po posiedzeniu central związkowych szef „Solidarności” Piotr Duda.

Janusz Łaznowski, reprezentujący NSZZ „Solidarność” na Komisji Trójstronnej mówi wprost – nie chcemy uczestniczyć w pozorowanym dialogu.

Powodem jest brak decyzji z rzeczywistego dialogu. Spotykaliśmy się z pracodawcami i przedstawicielami rządu, ale – powiem sportowym językiem – jakikolwiek był poruszany temat to na samym początku było 2:0 dla nich. Nasze argumenty nie powodowały zmiany poglądów. Pracodawcy i przedstawiciele rządu byli po jednej stronie. Przegrani byliśmy od samego początku – powiedział Janusz Łaznowski.

Związkowcy domagają się od rządu Donalda Tuska m.in. wycofania się przez rząd ze zmian w kodeksie pracy przedłużającym maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy.  „To zwyczajne oszukiwanie pracowników” -mówi Janusz Łaznowski.

 – Pracuje się po 12 godzin, choć obowiązek to 8 godzin, czyli 4 godziny są dodatkowe. Zapłata za te nadgodziny może nastąpić po 12 miesiącach. Co z ludźmi, którzy mają umowy na czas określony i kończy im się w połowie tego okresu? To olbrzymia uciążliwość dla pracowników. Istnieje jeszcze jedna droga – podpis prezydenta. Na pewno będziemy występowali o to, żeby prezydent nie podpisał tej nowelizacji, ale znając życie tak samo przegramy i na tej płaszczyźnie – zaznaczył Janusz Łaznowski.

Wczoraj szefowie central na 11 września zapowiedzieli rozpoczęcie akcji protestacyjno-strajkowej przeciwko polityce rządu. Mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Przygotowujemy się do akcji protestacyjno-strajkowych. Początek planujemy na 11 września. Chciałbym w tym momencie bardzo podziękować premierowi Donaldowi Tuskowi; Panie premierze bardzo dziękujemy za to, że związki zawodowe – w tej chwili reprezentatywne – są razem w jednym komitecie. Pan na konwencji PO w Chorzowie mówił, że Platforma Obywatelska powinna być jak jedna pięść. Tak, też to potwierdzam. Dzisiaj związki zawodowe reprezentatywne są również jak jedna pięść, tylko nie skierowane przeciwko społeczeństwu a przeciwko tym wszystkim, którzy wprowadzają antypracownicze rozwiązania i chcą mniej demokracji bezpośredniej – akcentuje Piotr Duda. 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl