A. Bujara: Chcemy ucywilizować rynek pracy w Polsce

Chcemy ucywilizować rynek pracy w Polsce – powiedział przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara. W ten sposób odniósł się on do projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę, który przygotowała „Solidarność”.

Projekt wyjściowy zakłada też pewne odstępstwa od zakazu m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków.

W tym tygodniu został powołany komitet, który będzie zbierał podpisy poparcia dla projektu ograniczeń handlu w niedzielę. Chodzi o to, żeby pracownicy mogli odpocząć od ciężkiej pracy – mówił Alfred Bujara w programie „Polski Punkt Widzenia”.

– W tej chwili, proszę zauważyć, pracownik może pracować nawet 6 tygodni pod rząd bez wolnego. Oczywiście w weekendy, bo mało kto dostaje w piątek i sobotę wolne. Polega to na tym, że pracodawca może dodać pierwszą i ostatnią wolną niedzielę w miesiącu. Ustawa mówi, że jedna niedziela w miesiącu jest wolna. To jest naprawdę bardzo duże obciążenie dla pracowników i my tak naprawdę chcemy polepszyć warunki pracy tym ludziom, pokazać, że rodzina i odpoczynek jest najważniejszy – podkreślił Alfred Bujara.

Komitet musi zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów obywateli, by projekt ustawy dotyczący ograniczeń handlu w niedzielę mógł zostać przekazany do Sejmu.

RIRM

drukuj