Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

„Solidarność” zapowiada protesty w związku z decyzją TSUE wobec kopalni Turów

Związkowcy z „Solidarności” zapowiadają protesty w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Wykonanie tej decyzji wiązałoby się m.in. ze zwolnieniem kilku tysięcy osób z pracy. Co więcej, zagrażałoby to także naszemu bezpieczeństwie energetycznemu.

Strona społeczna planuje rozpoczęcie blokad dojazdów do granicy z Czechami i Niemcami, a także event przed przedstawicielstwem UE we Wrocławiu.

Wojciech Ilnicki, przewodniczący „Solidarności” w kopalni Turów, zapowiedział też protest w Warszawie. Ponadto nie wykluczył wstrzymania ruchu na autostradzie A4.

– Jest bardzo duża desperacja naszego środowiska. Nie pozwolimy na takie niszczenie naszego regionu oraz całej Polski – powiedział Wojciech Ilnicki.

Wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni Turów złożyli Czesi. Podnoszono argumenty dotyczące ochrony środowiska. [czytaj więcej]

Trybunał nie wydał jeszcze wyroku, a jedynie postanowienie zabezpieczające. Polski rząd zapewnia, że nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Rząd w Warszawie zamierza odwołać się od tej decyzji. Planowane są także rozmowy z Czechami.

RIRM

drukuj