Związkowcy nie będą rozmawiać – chcą spełnienia postulatów

Związkowcy podtrzymują swoją decyzję i nie wezmą udziału w jutrzejszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Trzy centrale związkowe Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych poinformowały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu, że nie wrócą do Komisji Trójstronnej, dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty. Stanowisko to pozostaje bez zmian.

Wczoraj zajmowaną przez siebie pozycję wyjaśnił natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego działacze zachęcają OPZZ, by wrócił do rozmów w Komisji Trójstronnej.

Marek Lewandowski przekonuje, że dotychczasowe doświadczenia z tej komisji to dialog pozorowany. Postulaty nie zostały spełnione – nie ma sensu wracać.

– Formuła tego dialogu społecznego, która funkcjonuje u nas przez ostatnie lata zupełnie się wyczerpała. Taki dialog do niczego nie prowadzi, jest jedynie miejscem w którym jesteśmy przez rząd informowani o tym co rząd zamierza zrobić. Patrząc na ostatnie pół roku związki zawodowe, tak naprawdę, nic nie ugrały. Wszystkie najważniejsze sprawy zostały przepchnięte bez naszej akceptacji. Nie ma tam dialogu, nie ma tam rozmowy, tam jest tylko i wyłącznie miejsce przekazywania nam informacji. Jak na razie nic się nie zmieniło, nasze postulaty są nierealizowane a dialog co do swojej definicji nie zmienił się. Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych do trójstronnej nie wracają. Głos, który wydał Związek Nauczycielstwa Polskiego jest ich jakąś suwerenną decyzją do której oczywiście mają prawo, ale nijak ma się to do decyzji centralnej, reprezentatywnych centrali związkowych – powiedział Marek Lewandowski.

Związkowcy domagają się m.in. wycofania ostatniej nowelizacji Kodeksu Pracy oraz odwołania ze stanowiska przewodniczącego Komisji Trójstronnej i ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

– Minister pracy i przewodniczący Komisji Trójstronnej 24 kwietnia został zobowiązany przez premiera i pozostałych partnerów społecznych do zwołania posiedzenia plenarnego z udziałem premiera jeszcze w maju. To miała być ostatnia próba rozmawiania na temat zmian w Kodeksie Pracy. Niestety minister pracy się z tego nie wywiązał i od dłuższego czasu bardziej sprzyja pracodawcom, bardziej lobbuje na rzecz pracodawców, niż jest takim bezstronnym graczem na rynku. Bezdyskusyjnie, bezwzględnie potrzebne jest nowe zdefiniowanie dialogu społecznego, bo ten w dotychczasowej formule wyczerpał się – zaznacza Marek Lewandowski. 

Przypomnijmy w zeszłym tygodniu w ramach protestu na ulice Warszawy wyszło 200 tys. osób.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl