fot. PAP/Marian Zubrzycki

Związkowcy z „Solidarności” zebrali się w Spale na 31. Krajowym Zjeździe Delegatów

W Spale rozpoczął się 31. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu uczestniczą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz władze Związku. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym członkom „Solidarności”.

W przemówieniu wygłoszonym w Spale prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska wygląda obecnie nieporównywalnie lepiej niż w 2015 roku

Podkreślił, iż w ostatnich ośmiu latach w naszym kraju poprawiły się warunki życia. Stało się tak m.in. dzięki realizacji wielu postulatów związkowców – dodał prezydent.

– Przez ostatnie lata z powodzeniem zawsze udawało się realizować polskiemu rządowi. Mówię o świadczeniach z społecznych, takich jak „500 Plus”, a od pierwszego stycznia „800 Plus”. Do tego doszły kolejne dodatkowe świadczenia emerytalne, jak solidne waloryzacje emerytur, podwyższanie minimalnej stawki godzinowej – mówił prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał też premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że PiS nadal będzie stał na straży praw pracowniczych.

– Niezależnie od obrotu wydarzeń związanych z ostatnimi wydarzeniami formacja, którą mam zaszczyt reprezentować, będzie stała na straży praw pracowniczych. Będzie stała na straży polityki społecznej i rodzinnej – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda, podziękował szefowi rządu za współpracę i porozumienie podpisane w czerwcu tego roku w Stalowej Woli.

– To porozumienie ma szczególną wartość w obliczu rozstrzygnięć wyborczych, bo już dzisiaj te porozumienie przynosi konkretne efekty. „Solidarność” będzie pilnować Polski. Obronimy wszystkie wartości, które w ostatnich ośmiu latach udało się – wspólnie z rządem Prawa i Sprawiedliwości – przywrócić dla polskich pracowników – wskazał Piotr Duda.

Pierwszego dnia dwudniowego zjazdu delegaci „Solidarności” wybiorą przewodniczącego związku na kolejną kadencję. Będą również rozmawiać o kierunkach działań NSZZ „Solidarność” na najbliższe lata.

RIRM

drukuj