fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezydent Torunia: Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu będzie uzupełniało piękno toruńskich atrakcji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych. Będzie emanowało wiedzą o polskiej historii na cały świat. To miejsce także dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu –  powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia, podczas uroczystości otwarcia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Wydarzenie poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W oficjalnym otwarciu placówki wzięli udział m.in. przedstawiciele władz kościelnych, państwowych i samorządowych.

Muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. [czytaj więcej]

– To miejsce robi wrażenie. Podnoszę głowę do góry, patrzę i widzę niebo. Nie to prawdziwe, ale niebo dzieła, jakim stało się to miejsce w Toruniu – mieście, które kocham ponad miarę. Mieście, które zasługuje na takie piękne, wyjątkowe dzieła. To dzieło jest poświęcone św. Janowi Pawłowi II. (…) Św. Jan Paweł II to przecież człowiek, który wpisał się swoją nauką również w życie naszego miasta. Honorowy obywatel miasta Torunia, doktor honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, oficjalny patron (…) województwa kujawsko-pomorskiego. (…) To miejsce także dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu – wskazywał Michał Zaleski.

Prezydent Torunia podkreślał, że św. Jan Paweł II „dla naszego pokolenia był wyjątkowym i szczególnym wzorem”.

– Połączenie toruńskiej tradycji kopernikańskiej z tym, co w życie naszych pokoleń wprowadził św. Jan Paweł II, jest w tym miejscu właściwe. (…)  To miejsce będzie uzupełniało piękno toruńskich atrakcji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych. Będzie emanowało wiedzą o polskiej historii na cały świat – zaznaczył włodarz miasta.

Michał Zaleski podziękował za utworzenie takiej placówki w Toruniu.

– Proszę pana ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego, o przyjęcie w imieniu rządu RP serdecznych podziękowań za powołanie instytucji kultury, współpracę z fundacją „Lux Veritatis” i za poprowadzenie procesu inwestycyjnego, który zaowocował wyjątkowym, szczególnym miejscem – Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Ta współpraca pokazała, że warto sięgać po cele wyjątkowe – ocenił prezydent Torunia.

Prezydent Michał Zaleski, w imieniu miasta Torunia, przekazał do zasobów Muzeum „Pamięć i Tożsamość” witraż z sylwetką św. Jana Pawła II wykonany w toruńskiej Pracowni Witrażownictwa w czerwcu 1999 roku i przechowany „w dobrej nadziei, że będzie mógł znaleźć dla siebie stałą ekspozycję”.

radiomaryja.pl

drukuj