Sztuka „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”

W marcu w Toruniu odbędzie się spektakl teatralny pt. „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu zaprasza na spektakl teatralny pt. „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”. Sztuka będzie wystawiana w dniach 9-10 marca bieżącego roku. Ceny biletów zaczynają się od 35 złotych. 

Sztuka „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie” zostanie wystawiona przez grupę teatralną „Rzeczpospolita apostolska” z Ostrowi Mazowieckiej wraz z udziałem studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W sumie wystąpi w niej 20 aktorów.

Scenarzysta i historyk, Sławomir Konarzewski, oparł fabułę sztuki na słynnym „Raporcie Rotmistrza Pileckiego” z 1945 roku. Dokument ten jest wstrząsającym zapisem zbrodni, który pokazuje obraz więźniów z obozu zagłady. Nie jest to jednak jedyny wątek spektaklu. Pokazuje on także powojenne losy jednego z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie, walczących w konspiracji podczas II wojny światowej – tak Witolda Pileckiego opisuje brytyjski historyk, prof. Michael Foot.

Sztuka ma niezwykły walor edukacyjny, dlatego też organizatorzy zachęcają do jej obejrzenia szczególnie ludzi młodych. Ze względu na przedstawienie wydarzeń z obozu koncentracyjnego Auschwitz i katowni Urzędu Bezpieczeństwa jest ona przeznaczona dla osób powyżej 15. roku życia.

Spektakl „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie” wystawiony zostanie dwukrotnie w Audytorium Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu:

9 marca (sobota) o godz. 19.00,

10 marca (niedziela) o godz. 14.00.

Czas trwania sztuki to 2,5 godziny. W jej trakcie przewidziana jest przerwa, podczas której będzie można skorzystać z kawiarni Muzeum.

Bilety w cenie 39 zł i 35 zł (balkon) można nabyć pisząc na adres mailowy [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu: 536 682 980.

Przed spektaklami zapraszamy do uczestnictwa we Mszy świętej w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, znajdującego się tuż przy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – 9 marca o godz. 18.00, a 10 marca o godz. 12.00.

***

W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Obok zastraszenia społeczeństwa chodziło o eksterminację więźniów. Osadzanie coraz większej liczby skazańców w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by udać się tam dobrowolnie. Podczas łapanki na Żoliborzu, pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego, dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców.

Rotmistrz przeżył Auschwitz, z którego udało mu się uciec. Nie został zamordowany przez Niemców, ale przez „władzę ludową” w Polsce. Ogłoszony zdrajcą narodu, 25 maja 1948 r. o godz. 21.30, został stracony strzałem w głowę.

***

Reżyseria – Piotr Trentowski

Scenariusz – Sławomir Konarzewski

Muzyka – Paweł Andruszkiewicz

Scenografia – Kazimierz Szostak

 

Udział studentów AKSiM:

Maria Pilecka – Gabriela Kaźmierczak

dr Władysław Dering – Krzysztof Brauer

Żołnierz SS/ Urzędnik UB – Krystian Kuczkowski

Więzień – Kamil Sacharzewski

radiomaryja.pl

drukuj