fot. PAP/Marek Zakrzewski

O. J. Król CSsR, dyr. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II dla redakcji portalu radiomaryja.pl ws. ataku na toruńską placówkę: Nie ma tu „żerowania na publicznych pieniądzach na kulturę przez biznesmenów kościelnych”, jak zarzuca min. B. Sienkiewicz

W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się pierwsza konferencja prasowa z udziałem kierownictwa resortu. Minister Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się podczas niej między innymi do sytuacji wokół Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. „Pod bardzo szczytnymi nazwami, pod pięknymi nazwiskami historycznych postaci w przeciągu tych dwóch miesięcy stworzył się system gwałtownego wypychania publicznych pieniędzy do swoich (…). Akurat w przypadku Torunia i Muzeum >>Pamięć i Tożsamość<< im. św. Jana Pawła II oraz dzieła, jak się to określa, księdza Rydzyka – to ja przypomnę, że to jest jedno z naszych zobowiązań przedwyborczych, iż kościelni biznesmeni nie będą żerować na publicznych pieniądzach na kulturę (…). Naszym zdaniem istnieją przesłanki do tego, że te pieniądze i w ogóle cała ta umowa, której efektem było ponad 200 mln zł zasilające toruńskie dzieła księdza Rydzyka, jest wątpliwa z punktu widzenia celowości” – mówił m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz.

W siedzibie resortu kultury odbyła się pierwsza konferencja prasowa z udziałem kierownictwa resortu. Minister Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się podczas niej między innymi do sytuacji wokół Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. O słowa ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza, zapytaliśmy ojca Jana Króla CSsR, dyrektora Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Odnosząc się do słów pana Ministra, pragniemy podkreślić, że zarówno środki na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, jak też na wykonanie wystawy stałej zostały przekazywane na rachunek bankowy państwowej jednostki organizacyjnej, jaką jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, a nie na jakikolwiek rachunek bankowy. Muzeum nie jest przedsięwzięciem biznesowym ani kościelnym, ani też żadnym innym. Z samej swojej istoty Muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów, zatem nie ma tu „żerowania na publicznych pieniądzach na kulturę przez biznesmenów kościelnych” – mówił o. Jan Król CSsR.

Dyrektor toruńskiej placówki przedstawił, jaki był cel powstania Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

– Jedynym celem powołania Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II było niewątpliwie stworzenia miejsca upowszechnianie historii, nauki i kultury polskiej jako depozytariusza pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski. Miejsca, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Miejsca promowania dziedzictwa narodowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń, edukacji i umacnianiu więzi między Polakami żyjącymi w ojczyźnie i poza jej granicami. Muzeum skierowane jest do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie. Poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach Polski, a zwłaszcza tych wydarzeniach z historii naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy takich jak tradycje wolności i tolerancji religijnej Rzeczypospolitej, doświadczenie walki „za wolność naszą i waszą”, ofiary polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej etc. oraz popularyzowanie postaci sławnych Polaków – przywódców politycznych, narodowych bohaterów, wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury, świętych – muzeum będzie pokazywało, że Polska miała i wciąż ma wiele do zaoferowania innym narodom. Myślę, że te wszystkie kwestie są polską racją stanu, niezależnie od światopoglądu czy opcji politycznych – wskazał.

Redemptorysta zauważył ponadto, że Muzeum chce jednocześnie przywołać głos „wielkiego duchowego przywódcy Polski, św. Jana Pawła II”.

– W toczącej się obecnie debacie na temat tego, czym we współczesnych czasach jest polska tożsamość, Muzeum przywoła głos wielkiego duchowego przywódcy Polski, św. Jana Pawła II. Podejmie próbę przybliżenia szerokiej publiczności, w jaki sposób Papież-Polak rozumiał, tłumaczył innym i świadczył o takich wartościach jak: Ojczyzna, naród czy patriotyzm. Opowieść ta jest także próbą uświadomienia, jak głęboko historia naszego kraju, jej kultura duchowa, nauka, sztuka, polityka i życie codzienne były i są związane z duchowością chrześcijańską, jak mocno wrośnięty jest w nią etos polskiej wolności, zasada solidarności i dobra wspólnego. Muzeum będzie pełnić także rolę ośrodka kulturalnego. Dzięki wielowarstwowości ekspozycji – wymiar kulturalny, religijny, narodowy, rodzinny, antytotalitarny i tak dalej – umożliwi współpracę różnych środowisk międzydyscyplinarnych, ponadpaństwowych. Założeniem Muzeum jest również włączenie w swoją działalność wszystkich ludzi, dla których utrwalanie pamięci o dziejach naszej ojczyzny jest ważne, a poprzez wolontariat aktywizować młodzież na poziomie lokalnym i ogólnopolskim – zaakcentował o. Jan Król CssR.

Muzeum – jak zauważył dyrektor placówki – ma służyć także dialogowi polsko-żydowskiemu.

– Ze względu na unikatowy charakter nagrań, świadectw, archiwaliów, fotografii etc., część ekspozycji stałej poświęcona zostanie pamięci Żydów polskich, a w szczególności popularyzacji badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Realizowana wystawa stała przedstawi historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając schematów prostej chronologii. Dzieje Polski zaprezentowane zostaną z wielu perspektyw, stwarzając możliwości zróżnicowanego odbioru, lecz dominujące będzie spełnienie przesłania św. Jana Pawła II, który uważał, że wydarzenia historyczne powinny być rozumiane przez pryzmat odwiecznych prawd filozoficznych i teologicznych. Stworzony zostanie nowy paradygmat narracji historii Polski, który m.in. skonfrontuje bezsprzeczne dokonania z trudną prawdą przeszłości wyrażoną w krytycznych opiniach o nas jako narodzie. Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia „sobą” i odnalezienia korzeni prowadzących przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości. Św. Jan Paweł II w swojej książce ,,Pamięć i Tożsamość” wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów – podsumował o. Jan Król CSsR.

radiomaryja.pl

drukuj