W Toruniu  powstaje Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

W sobotę odbyła się w Toruniu inauguracja Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. To kolejne dzieło Rodziny Radia Maryja, które wpisuje się we współczesną batalię o historyczną pamięć. Ale to nie koniec. Obok parku powstaje Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Należy do tych placówek muzealnych, które powstają najsprawniej, w najszybszym tempie.

Radio Maryja i kolejne dzieła, jakie powstawały w Toruniu, za cel postawiły sobie realizację duchowego testamentu św. Jana Pawła II. Obok zadań ewangelizacyjnych, toruńska rozgłośnia chciała podtrzymać polską tożsamość. Stawić czoła ofensywie nihilizmu. Stanąć w obronie narodu – mówił w trakcie inauguracji Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. [czytaj więcej] 

– Radio Maryja, później telewizja, następnie szkoła, podjęły walkę. Podjęły walkę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie przeciw komuś, nie z użyciem siły, a z użyciem argumentów. A przede wszystkim z odwołaniem się do naszych fundamentów, odwołaniem się do wiary – powiedział Jarosław Kaczyński.

Z tej raz podjętej drogi katolicka rozgłośnia z Torunia nigdy nie zeszła. Każde kolejne dzieło miało budzić ducha. Przypominać o korzeniach. Wskazywać, że historia Polski nierozerwalnie jest związana z chrześcijaństwem. I teraz to dzieło ma kontynuować budowane w Toruniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

– Każda mądra wspólnota narodowa buduje swoją pamięć poprzez instytucje. To muzeum jest wspólnie budowane przez polskie państwo i przez środowisko toruńskie. To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię Jana Pawła II – zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Muzeum „Pamięć i Tożsamość” to jedno z 85 przedsięwzięć w obszarze muzealnym, jakie chce realizować polski rząd. Jeszcze przed 100-leciem Bitwy Warszawskiej swoją działalność rozpocznie Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówku. Na tej mapie nowych powstających placówek muzealnych, toruńska inwestycja jest w czołówce, jeśli chodzi o tempo prac.

– To jest przedsięwzięcie, które jest jednym z najsprawniejszych, najszybszych, najbardziej zdecydowanych. Tu się najprawdopodobniej najbardziej chce to stworzyć – podkreślił  prof. Piotr Gliński.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” ma pokazywać nierozerwalne losy Polski z chrześcijaństwem, wychodząc od chrztu. Placówka powstaje przy wsparciu resortu kultury. [czytaj więcej]

 

TV Trwam News

drukuj