fot. Monika Bilska

Toruń: ruszyła 4. edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II. Ks. prof. P. Bortkiewicz: Trzeci rok z rzędu podejmujemy refleksję inspirowani książką „Pamięć i Tożsamość”

Ruszyła 4. edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II. Działa ono przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Trzeci rok z rzędu podejmujemy refleksję inspirowani książką „Pamięć i Tożsamość” – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, opiekun duchowy Bractwa św. Jana Pawła II.

Wydarzenie rozpoczęło się w środę i potrwa do piątku.

– 4. edycja zaczęła się dzisiaj w godzinach przedpołudniowych modlitwą do św. Jana Pawła II. Wieczorem przewidziana jest także Msza św., a kończy się w piątek południową Mszą św. w Sanktuarium NMP Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – poinformował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Spotkania bractwa skoncentrowane są wokół kolejnych rozdziałów książki Papieża-Polaka „Pamięć i tożsamość” – wyjaśnił kapłan.

– Trzeci rok z rzędu podejmujemy refleksję inspirowani książką „Pamięć i Tożsamość”. W minionych dwóch latach śledziliśmy papieską refleksję w dwóch pierwszych rozdziałach. W tym roku zatrzymamy się przy fragmencie III rozdziału, dotyczącego pojęć „Ojczyzna” i „patriotyzm”. Tytuł rozdziału to jest „Myśląc Ojczyzna – ojczyzna, naród, państwo”. (…) Z jednej strony spoglądamy na Ojczyznę w kontekście przeobrażeń politycznych i strukturalnych w UE (kulturowych przede wszystkim). Z drugiej strony będziemy chcieli spojrzeć na patriotyzm, także ten współczesny, ale nie w takim wydaniu, jak nieraz się go prezentuje, iż jest to sprawa płacenia wyłącznie podatków czy sprzątania śmieci po sobie, ale chcemy spojrzeć na ten patriotyzm autentyczny, który jest umiłowaniem Ojczyzny i jest nawiązaniem do IV przykazania Dekalogu – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

Do udziału w 4. edycji letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II zapisało się ok. 70 osób.

– Myślę, że mamy już wypracowany pewien schemat tych spotkań. Grono uczestników jest po części też już stałe. Natomiast zmienia się tematyka. Chcemy po prostu bardzo powoli przeanalizować tę testamentalną książkę Jana Pawła II, zatrzymując się przy jego stwierdzeniach i osadzając je w kontekście współczesnym – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Można mówić o dwóch wymiarach, wynikających z uczestnictwa w Bractwie św. Jana Pawła II – wskazał wykładowca UAM i WSKSiM.  

– Z jednej strony poczucie wspólnoty – taki jest sens bractwa, żebyśmy poczuli się wspólnotą i dziedzicami myśli Jana Pawła II i myślę, że to jest istotny walor. Druga rzecz – samo poznawanie treści tego nauczania. Co prawda, wędrujemy wersetami jednej testamentalnej książki Papieża, ale przekonuję się sam osobiście, że odczytywanie poszczególnych słów czy zdań powoduje, że musimy wypływać w głąb i wszerz, musimy docierać do nauczania zarówno powszechnego, jak i pielgrzymek papieskich do Polski. To są oczywiście pewne inspiracje, ale myślę, że jednak poszerzają naszą znajomość treści papieskiego nauczania – powiedział kapłan.     

RIRM

drukuj