fot. Szymon Kozupa

Toruń: wystawa Bractwa Małych Stópek

Od czwartku (12.02) na placu Rapackiego w Toruniu można oglądać wystawę pro-life pod hasłem: „Jestem człowiekiem od poczęcia”. Wystawę przygotowało Bractwo Małych Stópek ze Szczecina.

Składa się ona z 14 plansz, z których 13 prezentuje kolejne etapy życia poczętego dziecka. Obok informacji o kształtujących się funkcjach życiowych podane są dni, tygodnie oraz miesiące rozwoju człowieka.

Agnieszka Szumilas-Hermanowicz, inicjatorka wystawy, zwraca uwagę, że uliczna inicjatywa pro-life jest efektem pracy wielu ludzi i instytucji.

Bez grona pomocników nic bym nie zrobiła. Chcę podkreślić ogromną rolę Katolickiego Stowarzyszenia Apostolskiego w Służbie Nowej Ewangelizacji “Wspólnota Pieśń Nowa”, które uzyskało patronat honorowy dla tego przedsięwzięcia. Dzięki niemu mogliśmy pozyskać niezbędne zgody wszystkich urzędów, które wydają pozwolenia na zaistnienie wystawy w przestrzeni miasta. Zwracam też uwagę na szerokie grono obrońców życia, mieszkańców Torunia i nie tylko, bo otrzymaliśmy fundusze także z Krakowa, Augustowa i ludzi różnych wyznań np. sumę pieniędzy przekazał zadeklarowany ateista czy muzułmanin. Ta wystawa jednoczy wiele środowisk – powiedziała Agnieszka Szumilas – Hermanowicz.

Inicjatywę aktywnie wsparły Grażyna Laskowska wraz z oczekującą dziecka córką Angeliką. Jak same podkreślają, obrona życia jest ich obowiązkiem.

Właśnie jestem w siódmym miesiącu ciąży. Plakat mówiący o tym, że w tym czasie otwierają się oczy dziecka również na mnie działa bardzo przejmująco. Sama miałam liczne perypetie, wątpliwości, zresztą jak każda matka. Życie, które we mnie rośnie, zmienia człowieka, kobietę oraz pogląd na wszystko to, co później będzie się działo. Musimy bronić ludzkiego życia od poczęcia. Jest ono przecież czymś wspaniałym – podkreśliła Angelika Laskowska.

Przy instalacji wystawy pomagali członkowie Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. Każdego Człowieka. W ocenie jego przewodniczącego, Wojciecha Przybysza, istotne jest to, że dzieci oraz młodzież wychodzą ze świadectwem do swoich rówieśników.

Jedna z naszych podopiecznych była tutaj dzisiaj i zapytała mnie: „Panie Wojtku, ale co to jest?”, bo nie zrozumiała tej wystawy. Powiedziałem jej, że dzieci w twoim wieku tę wystawę wymyśliły i opracowały. Obeszliśmy razem całość. Ta wystawa jest ciekawie przygotowana, bo krok po kroku, tydzień po tygodniu pokazane jest co płód, czyli mały człowiek może robić już od poczęcia – czyli może kopnąć, czerwienieje mu skóra, pokazują się paznokcie, słyszy, otwiera oczy. Oczy naszej podopiecznej powoli się wtedy otwierały. Organizacja tej wystawa to świetny pomysł, ponieważ może ona wyobrażeniowo dotrzeć do świadomości naszych młodych – zauważył Wojciech Przybysz.

Więcej informacji na stronie internetowej Bractwa Małych Stópek ze Szczecina: www.dlazycia.info.

Wystawa będzie prezentowana w Toruniu do 15 marca. Patronat honorowy nad inicjatywą objął marszałek województwa kujawsko – pomorskiego.

RIRM

drukuj