Mieszkańcy Torunia świętują 100. rocznicę powrotu miasta do wolnej Polski

Mieszkańcy Torunia świętują 100. rocznicę powrotu miasta do wolnej Polski. Dzisiaj odbywają się główne uroczystości z tej okazji. Obchody Patronatem Narodowym objął prezydent Polski Andrzej Duda.

W ich ramach na Rynku Staromiejskim odbywa się piknik kawaleryjski. W planie jest również między innymi rekonstrukcja powitania wojsk polskich i uroczystość patriotyczna. Obchody zakończy uroczysta Msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców sprawowana w katedrze świętych Janów.

To ważny dzień dla Torunia – mówi prezydent miasta Michał Zaleski.

– To 100-lecie zawdzięczamy Wojsku Polskiemu pod dowództwem gen. Józefa Hallera, który doprowadził do zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. To był moment szczególny, ponieważ po latach zniewolenia i wydawałoby się brakiem możliwości dojścia Polski do Bałtyku. Dzięki śmiałym decyzjom dowódczym gen. Hallera uzyskaliśmy wąski wówczas, ale jednak jakże ważny dostęp do morza. Jesteśmy wdzięczni Błękitnej Armii, że wyzwalając Toruń, zapewniła nam 100 lat temu wolność – podkreśla.

Wojska niemieckie opuściły Toruń 18 stycznia 1920 r. Tego samego dnia do miasta wkroczyły oddziały polskie, których nie widziano w nim od ponad 100 lat niewoli. Symbolicznie władzę przejął płk Stanisław Skrzyński, który przekazał ją komisarycznemu burmistrzowi Ottonowi Steinbornowi.

https://twitter.com/LubieTuByc/status/1217731794663100416

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl