fot. pixabay.com

Toruńscy strażacy wspierają swoich ukraińskich kolegów

Ukraińska straż pożarna cierpi z powodu braków sprzętowych. Pomocną dłoń wyciągnęli polscy funkcjonariusze. Strażacy z komendy wojewódzkiej w Toruniu przekazali Ukraińcom 51 palet sprzętu gaśniczego.

Strażacy z całej Polski odpowiedzieli na apel komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Każdego dnia na Ukrainę trafiają kolejne pomoce materialne z Polski. Do tej pory strażacy przekazali m.in. buty, rękawice, hełmy, ubrania specjalne, ale także motopompy, sprzęt gaśniczy oraz wozy strażackie.

Już teraz można zobaczyć ukraińskich strażaków pracujących w polskich mundurach.

 

– Ukraińscy strażacy prosili o wszystko. Przekazaliśmy im wszystko to, co mieliśmy i mogliśmy im przekazać. Strażacy prosili również o kamizelki kuloodporne, ale niestety takiego sprzętu nie posiadamy. Nikt się nie spodziewał, że strażacy będą potrzebowali kamizelek kuloodpornych – mówił st. bryg. Sławomir Herbowski, zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Strażacy starają się, aby pomoc była regularna. Ukraińscy uchodźcy znaleźli schronienie również w polskich remizach.

– To nie tylko pomoc materialna, sprzętowa, ale także w transporcie, przede wszystkim uchodźców z granicy do punktów recepcyjnych w całej Polsce. Nasze autokary, dwa z kujawsko-pomorskiego, cały czas uczestniczą w transporcie – podkreślił st. bryg. Sławomir Herbowski.

Sprzęt, który straży przekazują na Ukrainę, jest nadmiarowy.

– Ukraińcy potrzebują sprzętu tu i teraz. My musimy nieraz czekać tygodniami na jego zakup, a dla Ukraińców wysyłamy sprzęt nadmiarowy. Potencjał bojowy i gotowość operacyjna strażaków na terenie naszego województwa nie spada. Jesteśmy cały czas w takiej samej gotowości – podsumował mł. bryg. Arkadiusz Piętak.

Praca strażaków na Ukrainie jest ekstremalnie ciężka. Narażając swoje życie, mierzą się z ogromną presją czasu i regularnym ostrzałem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl