Będzie rondo płk. Witolda Pileckiego w Toruniu

Toruńscy radni przyjęli podczas 43. sesji Rady Miasta uchwałę w sprawie nadania rondu łączącego ulicę Łódzką z mostem drogowym gen. Elżbiety Zawackiej imienia pułkownika Witolda Pileckiego.

Proces nadania nowej nazwy nie powinien trwać zbyt długo. Rada Miasta skierowała już dyspozycję do Miejskiego Zarządu Dróg.

– Stanie się to w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zwykle takie zmiany wymagają tylko zatwierdzenia uchwały i wyprodukowania tabliczek. Miejski Zarząd Dróg już dostał dyspozycję od Rady, że to rondo ma się tak nazywać. Myślę, że nie powinno to zająć dłużej niż dwa miesiące. Jeśli chodzi o lokalizację, to jest to połączenie ulicy Łódzkiej z mostem im. gen Zawackiej – powiedział toruński radny Wojciech Klabun.

Z inicjatywą podczas posiedzenia wyszedł klub radnych PiS-u. Wojciech Klabun uzasadnił wybór postaci rotmistrza Witolda Pileckiego koniecznością pamięci o wielkich Polakach, którzy nie bali się poświęcić wszystkiego dla dobra Polski.

– Z inicjatywą wyszedł klub radnych PiS-u w Radzie Miasta Torunia. Jeśli chodzi o wybór tej postaci, to jest zrozumiałe to, że jest to jeden z większych bohaterów, którzy w ostatnich czasach odzyskują należną im chwałę. Komuniści zabili go właściwie dwukrotnie. Najpierw po procesie, a następnie zabijali pamięć o nim. Polacy są jednak nieustępliwi i nie poddają się takim przeciwnościom. Ta pamięć jest należna i powinniśmy mówić o takich ludziach, którzy poświęcali niemal wszystko dla Ojczyzny – podkreślił Wojciech Klabun.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. W czasie II wojny światowej był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 25 maja 1948 roku, a w 1990 roku ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl