W WSKSiM zakończyło się 53. Sympozjum Biblistów Polskich

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyło się 53. Sympozjum Biblistów Polskich. Dwudniowe spotkanie poprzedziło rozpoczęte we wtorek XII Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

W kompleksie akademickim toruńskiej uczelni przez trzy dni (22-24 września) gościli wybitni bibliści z całego kraju. Podczas sympozjum dzielili się swoim naukowym dorobkiem i omawiali zagadnienia dotyczące Pisma Świętego, w tym Biblii Tysiąclecia. W spotkaniu uczestniczył też ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej. To dla nich okazja do podjęcia i przemyślenia nowych wspólnych badań – podkreślił ksiądz biskup.

– Dzisiaj trudno pracować w pojedynkę więc podejmują się pewnych wspólnych projektów, a owocem tego są wspaniałe publikacje na temat Pisma Świętego – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

We wtorkowy wieczór teolodzy odbyli Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Następnie, w środę i czwartek, uczestniczyli w podzielonym na 5 sesji naukowym sympozjum. Wśród wybitnych prelegentów pojawili się m.in. ks. prof. dr hab. Bogdan Poniżny (UAM Poznań), prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk (UJ Kraków) i ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski (UKSW Warszawa).

Ostatni z wymienionych zaprezentował wykład pt. „Problem historyczności Księgi Jonasza: ‘kompozycja wyobrażona’?”. Dokonał też prezentacji swojej najnowszej książki. Opowiada ona o św. Pawle, apostole narodów – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

– Moja nowa książka nosi tytuł „Między Synagogą a Kościołem. Dzieje św. Pawła”. (…) Przedstawia jego życie i działalność, przedstawia jego nauczanie. Ale jest to również książka o nas, dlatego, że ukazuje same narodziny Kościoła, początki Kościoła i ukazuje, jak Ewangelia głoszona przez Pawła stała się iskrą, która zapaliła cały ówczesny, starożytny śródziemnomorski świat. Dzisiaj szukamy rozmaitych sposobów na skuteczne głoszenie Ewangelii i myślę, że św. Paweł ma nam bardzo dużo do powiedzenia – także przez to, co przeszedł w swoim życiu. A przeszedł długą i karkołomną drogę: od Synagogi, w którą był „wszczepiony” i w której był prześladowcą Kościoła, do Kościoła, którego stał się wiernym sługą i wyznawcą Jezusa Chrystusa – wskazał ks. profesor.

Sympozjum Biblistów Polskich jest spotkaniem cyklicznym.  Po raz pierwszy zostało zorganizowane w Krakowie, w roku 1959. W Toruniu odbyło się po raz drugi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl