K. Ardanowski: Nie ma żadnej możliwości, żeby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO

Proponowane przez nas przepisy zamykają możliwość, aby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO – zapewnia poseł Krzysztof Ardanowski, wiceszef sejmowej komisji rolnictwa.

Wczoraj połączone komisje rolnictwa i środowiska pracowały nad projektem ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Autorem oryginalnego projektu jest resort środowiska. W pierwotnym zamyśle ustawa pozwalała na tworzenie specjalnych stref, w których możliwa byłaby uprawa roślin modyfikowanych genetycznie.

Jednak specjalna sejmowa podkomisja po kilkumiesięcznych pracach i wielu istotnych poprawkach przedstawiła nową wersję tego projektu.

Ta propozycja sprawia, że Polska będzie krajem wolnym od GMO – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski. Jak dodaje, Polska musi respektować wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nowy projekt to uwzględnia.

Zapis jest taki, że tak jak w każdym kraju europejskim będzie prowadzony specjalny rejestr, ale z takimi warunkami, że jestem tego absolutnie pewien, że nie ma żadnej możliwości, żeby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO. Są również ogromne kary pozbawienia wolności za próbę oszukania państwa. Zresztą będą również zaplanowane specjalne kontrole instytucji, które za to odpowiadają. Projekt, który przedstawił minister środowiska, poprawiony przez podkomisję, którą kierował poseł Jan Duda, odpowiada tym zabezpieczeniom, które są skuteczne i realne, a jednocześnie czy się podoba w Brukseli, czy nie będą musiały być zaakceptowane, jako nasze narodowe stanowisko – wskazuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski.

Projekt wypracowany przez podkomisję likwiduje możliwość tworzenia specjalnych stref GMO, co było dopuszczone w jego pierwotnej wersji.

Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia komisji rolnictwa i środowiska posłowie omówili część zapisów; dalsze prace nad ustawą mają odbyć się na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Wtedy też prawdopodobnie odbędzie się drugie czytanie projektu.

 

RIRM/ Zuzanna Dąbrowska

drukuj