Polska skorzysta z klauzuli opt-out ws. GMO

Polska ma zamiar skorzystać z klauzuli opt-out w kwestii upraw GMO. Resort środowiska poinformował Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi, że do Komisji Europejskiej zostały wysłane listy w tej sprawie.

Klauzula opt-out umożliwia indywidualnym członkom UE wprowadzenie zakazu upraw GMO. Obejmuje ona wszystkie odmiany kukurydzy GMO stworzonej do zastosowań w rolnictwie.

Polska była pierwszym krajem, który – pod wpływem silnych nacisków ze strony opinii publicznej – w 2006 r. wprowadził zakaz importu i uprawiania nasion GMO. Niestety, kolejne rządy nie wprowadzały wystarczających narzędzi kontroli upraw GMO.

Jeśli Polska skorzysta z klauzuli to będzie dobry krok. Rząd musi w końcu zabezpieczyć interesy państwa – mówi prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Do tej pory rząd nie dostrzegał tego, iż zgodnie z obowiązującym prawem Polska jest wolna od upraw genetycznie modyfikowanych roślin i na każde uprawy trzeba mieć zgodę ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Zgodnie z obowiązującym prawem również Polska powinna być wolna od genetycznie modyfikowanych pasz i żywności. Niestety nowelizacja prawa, którą zrobiła rządząca koalicja PO-PSL, doprowadziła do tego, że Polska jest w tej chwili dostępna dla pasz i żywności genetycznie modyfikowanej – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Zgodnie z dyrektywami KE, przesłanki do wprowadzenia zakazu mają następnie rozważyć korporacje, które zamierzają sprzedawać nasiona GMO w krajach UE. Do tej pory zamiar skorzystania z klauzuli zgłosiły Holandia, Francja, Grecja, Łotwa, Austria, Chorwacja, Litwa, Węgry i Belgia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl