Ministerstwo Środowiska podsumowało 100 dni pracy

Sto dni pracy podsumowało także Ministerstwo Środowiska. Szef resortu prof. Jan Szyszko mówił o zmianach klimatycznych, potencjale polskich lasów, Puszczy Białowieskiej oraz zmianach w prawie geologicznym i górniczym.

Przed Ministerstwem Środowiska sporo trudnych wyzwań. To m.in. zmiany klimatyczne i redukcja emisji dwutlenku węgla. W tym kontekście minister Jan Szyszko przypomniał o sukcesie dyplomatycznym Polski na konferencji w Paryżu.

 – Polska stała się atrakcyjna po konferencji stron w konwencji klimatycznej dlatego, że odwiedziło nas do tej pory dwóch komisarzy – z własnej woli. Był komisarz do spraw klimatu i energii pan Miguel Arias Cañete oraz komisarz do spraw środowiska pan Karmenu Vella – mówił prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Polska potrafiła postawić na swoim, a końcowy dokument uwzględnia postulaty Ministerstwa Środowiska.

– Zawiera dobre sformułowania dla Polski dlatego, że nie ma tam informacji o tym, że będzie mowa o tzw. dekarbonizacji. Jest tylko mowa o tzw. climate neutrality. Są wprowadzone do tego porozumienia lasy – powiedział Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Wykorzystanie lasów jako sposobu na ograniczenie emisji dwutlenku węgla pozytywnie ocenia prof. Jacek Piskozub z Polskiej Akademii Nauk, jednak takie rozwiązanie niesie za sobą kolejne wyzwania.

– To jest oczywiście bardzo dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że jest to jeden z niewielu sposobów w jaki możemy zmniejszać ilość dwutlenku węgla. Problemem może być to, że możemy nie mieć dosyć przestrzeni na te lasy, bo to oznacza zmniejszenie ilości pól, czyli zmniejszenie produkcji rolniczej – zauważył prof. Jacek Piskozub.

Wśród działań, jakich podjęło się Ministerstwo Środowiska są także zmiany w prawie geologicznym i górniczym.

– Szereg poprawek ułatwiających inwestowanie czy działanie inwestorów, a jednocześnie ochraniające interesy Skarbu Państwa. Odchudzamy prawo geologiczne, upraszczamy, działamy w sposób bardzo przejrzysty – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska.

Profesor Jan Szyszko zapowiedział szereg międzynarodowych konferencji. Wśród nich ta dotycząca Puszczy Białowieskiej.

– Przeprowadziliśmy inwentaryzację, a wyniki tej inwentaryzacji będą omawiane na specjalnej międzynarodowej konferencji na temat „Puszcza Białowieska – mity, fakty, przyszłość”. Odbędzie się ona w dniach 12-13 marca przy udziale przedstawicieli ONZ, Komisji Europejskiej, jak również ministerstw UE –dodał prof. Jan Szyszko.

Minister Jan Szyszko odniósł się do ugody zawartej pomiędzy fundacją Lux Veritatis a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja za rządów koalicji PO-PSL bezprawnie cofnęła Fundacji umowę na dofinansowanie odwiertów geotermalnych.

– Decyzja sądu była jednoznaczna. Złamano prawo w sposób rażący i tylko dzięki sprawności negocjacyjnej obecnego zarządu udało się zmniejszyć straty na poziomie 11 mln zł – podkreślił minister środowiska.

Przed Ministerstwem Środowiska stoi także poważne wyzwanie w zakresie ochrony Bałtyku.

– To jest oczywiście użyźnianie morza Bałtyckiego przez nawozy – azot i fosfor. Na hektar wcale tak dużo nie wypuszczamy do Bałtyku, natomiast mamy dużą powierzchnię. W wyniku tego Polska ma duże znaczenie na wszystkie zakwity trujących sinic. Nazywa się to eutrofizacja Bałtyku – dodał prof. Jacek Piskozub.

Na niebezpieczną eutrofizację wpływ mają głównie rzeki, z których spływa dosłownie wszystko. Dlatego, jak dodaje prof. Jacek Piskozub, tak ważne jest podjęcie działań na rzecz ograniczenia azotu i fosforu, dopływających do Bałtyku.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj