Prof. Szyszko: w Puszczy Białowieskiej jest ok. 1,3 mln zarażonych drzew

Obecnie w Puszczy Białowieskiej jest ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew; trzeba je usunąć jeszcze w tym roku – powiedział na antenie radia Wnet minister środowiska Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska był proszony o komentarz do krytycznych opinii opozycji dot. działań leśników na terenie Puszczy Białowieskiej. Jak mówił, opinie te świadczą to o zupełnym niezrozumieniu mechanizmów przyrodniczych.

Zakładają, że największym wrogiem zasobów przyrodniczych jest człowiek. A najwyższą formą ochrony jest niewycinanie drzew i niezabijanie zwierząt – mówił prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska dodał, że ta filozofia jest w tej chwili realizowana przez „nazwijmy to opozycję. Ale była realizowana również wtedy, gdy była ona przy władzy” – zaznaczył prof. Szyszko.

– Leśnicy mają tu dobre rozeznanie. Przecież oni dokładnie znają te drzewostany. Gradacja rozpoczęła się w latach 2010-2011. Wtedy, gdyby pozwolono im działać, tej gradacji by nie było. Wtedy usunięto by te drzewa, które zostały zainfekowane, czyli zaatakowane przez kornika i wtedy, mięlibyśmy całkowitą kontrolę nad populacją tego gatunku i nie byłoby problemów, byłyby zasobne drzewostany i bioróżnorodność, z występującymi tam gatunkami, a nie byłoby setek, czy tysięcy hektarów zamarłych drzewostanów – wyjaśnił minister środowiska.

Jedno drzewo zarażało mniej więcej 30 w jednej generacji (…) A teraz mamy, z tego co mi dzisiaj powiedziano, ok. 1 mln 300 tys. zarażonych drzew i te drzewa trzeba za wszelką cenę szybko usunąć. Trzeba zahamować proces, ja bym powiedział, erupcji tego, jeszcze w tym roku. W tym kierunku rzeczywiście działamy – przekonywał Jan Szyszko.

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

PAP/RIRM

drukuj