H. Kowalczyk: Polska uszanuje wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej; przedstawimy KE propozycje kompromisów

Polska uszanuje ogłoszony wyrok ws. Puszczy Białowieskiej – oświadczył dziś minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że wkrótce resort przekaże Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań dot. ochrony puszczy.

„Zapoznamy się szczegółowo z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wcześniej deklarowałem, Polska uszanuje ogłoszony wyrok” – powiedział, cytowany w komunikacie resortu środowiska, minister Henryk Kowalczyk.

Minister podkreślił, że Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo narodowe.

„Wszystkie działania, które były realizowane w puszczy, podyktowane były troską o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń” – dodał.

W komunikacie poinformowano, że resort środowiska przedstawi wkrótce Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań ws. Puszczy Białowieskiej, „uwzględniających wyniki prac zespołu eksperckiego, przygotowującego długoterminowy plan jej ochrony”.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł dzisiaj, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo Unii Europejskiej. Dodał, że wycinka nie mogła być uzasadniona bezprecedensową gradacją kornika drukarza.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe.

PAP/RIRM

drukuj