KE: 5 mln euro dla Francji na pomoc migrantom w Calais

Komisja Europejska ogłosiła dziś, że przekaże Francji dodatkowe 5 mln euro na pomoc migrantom, którzy koczują w obozie w portowym mieście Calais i usiłują przedostać się do Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę nowego obozu, który pomieści ok. 1,5 tys. imigrantów, a także na transport osób ubiegających się o azyl do różnych ośrodków we Francji.

O podjętych działaniach wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował podczas poniedziałkowej wizyty w Calais, w której towarzyszyli mu premier Francji Manuel Valls, szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve oraz komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Dimitris Awramopulos. Politycy spotkali się z mieszkańcami prowizorycznego obozu w Calais – kilkoma tysiącami uchodźców z Sudanu, Erytrei i innych krajów.

„To kryzys na światową skalę, który wymaga wspólnej europejskiej odpowiedzi. (…) Musimy pozostać wierni naszym wartościom” – powiedział Timmermans.

„Nie będziemy nigdy odsyłać tych, którzy wymagają ochrony” – zapewnił. Wiceprzewodniczący KE podkreślił, że chociaż sytuacja jest trudna, to mająca 500 mln mieszkańców Unia powinna sobie z nią poradzić.

Według premiera Vallsa kryzys migracyjny stanowi wyzwanie dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i wystawia je na próbę.

Valls ocenił, że zaistniałego problemu nie da się rozwiązać za pomocą ogrodzenia z zasieków z drutu kolczastego, jakie zbudowały już Węgry na granicy z Serbią. Zaapelował o większą pomoc dla ludzi, którym należy się azyl, podkreślając jednocześnie, że imigranci zarobkowi powinni być odesłani do swych krajów.

„Zbyt wiele krajów odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności” za uchodźców – ubolewał Valls. „Ten wyjątkowo poważny kryzys dotyczy całej Europy i dlatego cały kontynent powinien się zmobilizować” – podkreślił francuski premier.

PAP/RIRM

drukuj