Polscy przewoźnicy zapłacą niemiecką stawkę minimalną?

Komisja Europejska tylko częściowo przychyla się do argumentów Polski ws. niemieckich przepisów o płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców. Obecnie polscy przewoźnicy muszą płacić swoim kierowcom osiem i pół euro, jeśli pracownik został oddelegowany do pracy na terenie Niemiec.

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczą tranzytu. To sytuacja, w której pracownik jedzie z Polski, np. do Hiszpanii przejeżdżając granicę naszych zachodnich sąsiadów. W tym przypadku, zdaniem unijnych urzędników, Berlin nie może wymagać zapłaty minimum ośmiu i pół euro za godzinę pracy.

Zdaniem Komisji Europejskiej nie można tu zastosować  dyrektywy o pracownikach delegowanych. Usługa transportu nie jest bowiem dostarczana na terenie Niemiec.

Przepis ten można jednak zastosować w przypadku kabotażu. To przejazd środków transportu zarejestrowanych na terenie Polski, ale wykorzystywany tylko i wyłącznie do transportu osób i towarów na terenie Niemiec. W tym przypadku unijni urzędnicy przychylili się do stosowania stawki minimalnej w wysokości ośmiu i pół euro na godzinę.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl