KE: możliwe wsparcie dla sektora mleczarskiego

Kraje UE omówią w przyszłym tygodniu sytuację w sektorach mleka i mięsa po wprowadzeniu przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z Unii – poinformowała Komisja Europejska. Nie wykluczyła wsparcia dla sektora mleczarskiego.

Skutki wprowadzonego przez Rosję 7 sierpnia embarga były tematem piątkowego spotkania ekspertów z państw UE i Komisji Europejskiej w Brukseli. „Komisja potwierdziła, że analizuje dane i nie zawaha się podjąć dalszych nadzwyczajnych działań, mających na celu wsparcie (producentów), szczególnie odnośnie niektórych produktów mleczarskich, gdzie skutki rosyjskiego embarga są widoczne” – poinformował rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite po spotkaniu ekspertów krajów unijnych

Dodał, że sytuacji sektorów mlecznego i mięsnego poświęcone będzie następne spotkanie ekspertów w przyszły czwartek.

Według unijnych źródeł problemy po wprowadzeniu przez Rosję embarga ma m.in. sektor mleczarski w Finlandii i krajach bałtyckich, w tym producenci serów. KE może uruchomić wsparcie w formie pokrycia kosztów magazynowania produktów przez trzy miesiące, co pozwoli na tymczasowe wycofanie ich z rynków.

Z kolei w sektorze mięsnym w UE na razie nie odnotowano poważnych problemów w związku z rosyjskim embargiem – twierdzą unijne źródła.

Decyzję o uruchomieniu nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora rolno-spożywczego podejmuje Komisja Europejska. Kraje UE i Parlament Europejski mogą jednak zgłosić sprzeciw wobec takiej decyzji w ciągu dwóch miesięcy i wówczas KE musiałaby się z niej wycofać.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl