Eksperci: Komisja Europejska przekracza swoje uprawnienia ws. Polski

Poprzez uruchomienie art. 7. Komisja Europejska przekracza swoje uprawnienia – alarmuje prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Płacimy cenę za podjęcie tematu reparacji i konflikt gospodarczy z Francją; to akcja ewidentnie antypolska – mówi prof. Wiesław Wysocki.

Zdaniem prof. Tomasza Grosse jest to awantura, która nikomu nie wyjdzie na dobre. Konflikt na linii Polska – Komisja Europejska nie służy ani jednej, ani drugiej stronie.

– Zamiast szukać tych wszystkich spraw, które nas łączą, my znowu zwracamy uwagę na sprawy, które nas dzielą, rozdrapujemy te rany – komentuje prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Naraziliśmy się jądru UE, czynnikom kierowniczym i to jest cena, jaką przychodzi nam po prostu płacić – dodaje prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Wiesław Wysocki nie ma wątpliwości: to akcja ewidentnie antypolska.

– Występowaliśmy przecież bardzo ostro przeciw Niemcom choćby w sprawie reparacji wojennych. Tego się nie zapomina tak szybko. Konflikty gospodarcze z Francją też muszą rzutować na stosunek Francji – mówi.

Uruchomienie artykułu 7. poprzedziły sygnały z Francji i Niemiec, będące przyzwoleniem na późniejsze kroki Komisji Europejskiej.

– Jest to do pewnego stopnia interpretacja o charakterze politycznym ze strony Komisji Europejskiej, a do pewnego stopnia również nadinterpretacja traktatów europejskich – wskazuje prof. Tomasz Grosse.

Komisja Europejska nie po raz pierwszy przekracza swoje uprawnienia.

– W traktatach Komisja nie ma uprawnienia, żeby oceniać reformy wewnętrzne lub np. reformy sądownictwa w danym państwie członkowskim. Komisja nie ma uprawnień do tego, żeby oceniać, czy konstytucja w państwie członkowskim została złamana czy nie – tłumaczy prof. Tomasz Grosse.

Spór nie ma charakteru prawnego. Wręcz przeciwnie.

– To jest spór pomiędzy różnymi interpretacjami politycznymi, który trudno inaczej rozwiązać niż na linii czysto politycznej – dodaje prof. Tomasz Grosse.

Dlatego jego częścią pozostają także wysocy rangą polscy urzędnicy.

– Właściwie po raz pierwszy mamy taką sytuację, kiedy przedstawiciele czy reprezentanci Polski w strukturach kierowniczych Unii występują przeciwko własnemu państwu – podkreśla prof. Wiesław Wysocki.

Państwu, które obok sporu z Komisją Europejską musi tłumaczyć się także przed Trybunałem Sprawiedliwości.

– Obie instytucje, można powiedzieć ręka w rękę, forsują pewnego rodzaju rozwiązania, z którymi państwa członkowskie się nie zgadzają, a przynajmniej bardzo duża część państw członkowskich się nie zgadza – zaznacza prof. Tomasz Grosse.

I choć uruchomienie art. 7. nie oznacza jeszcze sankcji, to charakter działań, jakie podejmuje Komisja obnaża hipokryzję unijnych elit.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl