Włosko-polskie patrole policyjne na trasach narciarskich w Dolomitach

Włosko-polskie patrole policyjne wyruszyły na stoki narciarskie w Dolomitach. Czterech polskich policjantów przez dwa tygodnie będzie pełnić służbę na obszarze Trydentu-Górnej Adygi w rejonie miejscowości Moena, gdzie wypoczywają tysiące polskich turystów.

O wspólnej inicjatywie napisała we wtorek Ansa. O jej szczegółach poinformowała też polska policja.

Patrole są rezultatem porozumienia podpisanego przez komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka i jego odpowiednika, szefa departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Włoch Franco Gabriellego.

Polscy policjanci będą towarzyszyć i pomagać włoskim kolegom podczas wspólnych patroli na stokach narciarskich.

Patrolowane będą, jak wyjaśniła włoska agencja, szczególnie oblegane tereny turystyki i sportów zimowych. Celem kontroli ma być zapobieganie wypadkom na nartach.

Na stronie internetowej policja.pl poinformowano, że polscy policjanci będą ułatwiać kontakty z policją włoską oraz opiniować i prowadzić doradztwo w zakresie rodzaju i charakteru postępowania w określonych sytuacjach. Ich zadaniem jest też podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i umacnianie świadomości opieki państwa nad Polakami wypoczywającymi we Włoszech – podkreślono.

Polscy funkcjonariusze będą też „podtrzymywać status obywateli polskich we Włoszech jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo i wymagającej bezwzględnego przestrzegania prawa w stosunku do jej przedstawicieli, na równi z obywatelami Włoch i innych państw” – głosi komunikat.

Mają również pomagać, w razie potrzeby, w szybkim kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi we Włoszech.

Polska policja zauważyła, że „polscy turyści nie tylko na terenie Włoch mają opinię bardzo uprzejmych, zdyscyplinowanych i przestrzegających zarówno miejscowych norm prawnych, jak i kulturowo-obyczajowych”.

Ansa przytacza zaś notę włoskiej policji, w której przypomniano, że współpraca formacji obu krajów zacieśniła się w grudniu 2015 roku wraz z inauguracją Roku Miłosierdzia, a potem w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Uczestniczyło w nich około 100 tysięcy Włochów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl