fot. Katarzyna Cegielska

Geotermia Toruń oficjalnie otwarta

Rodzina Radia Maryja po raz kolejny pokazała, jak wiele można zrobić dla Polski, mając serce pełne odwagi i determinacji. Dziś w Toruniu oficjalnie otwarta została ciepłownia geotermalna. To najnowocześniejsza tego typu inwestycja w kraju. Z jej doświadczenia czerpią kolejne projekty: w Sieradzu, Kole i Koninie.

Budowa toruńskiej geotermii trwała wiele lat. Nieprzychylne środowisku Radia Maryja rządy blokowały realizację inwestycji. Wbrew wszystkim przeciwnikom, toruńska geotermia doczekała się wreszcie oficjalnej inauguracji.

– Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, cytując słowa św. Jana Pawła II.

Geotermia stanowi bowiem inicjatywę oddolną. Z ust założyciela Radia Maryja padły dziś słowa podziękowania pod adresem wszystkich, którzy włączyli się w budowę geotermii; wszystkich, bez których dzisiejsza uroczystość byłaby niemożliwa. Padły nazwiska badaczy, m.in. prof. Ryszarda Kozłowskiego i prof. Jacka Zimnego czy nieżyjącego już prof. Juliana Sokołowskiego.

– Na dzień dzisiejszy jest to najnowocześniejsza w Polsce instalacja geotermalna, pracująca na technologii absorpcyjnych pomp ciepła – wskazał prof. Jacek Zimny.

Ciepłownia geotermalna w Toruniu wyznacza kierunek dla innych tego typu obiektów w całej Polsce. Jej doświadczenie staje się bardzo cenne dla wielu podobnych inwestycji, na co wskazywał Andrzej Mucha, prezes spółki Energy Solutions z Tarnowa, która przy realizacji kontraktu współpracowała z Inżynierią Rzeszów.

– Na bazie tych urządzeń budujemy razem z partnerem kolejne ciepłownie. Ta ciepłownia była dla nas wytyczną, jeśli chodzi o technologie stosowane w nowoczesnej geotermii – podkreślił prezes Energy Solutions.

Z doświadczenia Geotermii Toruń czerpią już teraz inwestycje w Sieradzu, Kole i Koninie. Przy budowie ciepłowni wykorzystano nowoczesne narzędzia produkowane w różnych miejscach na świecie. Obiekt jest bardziej wydajny niż początkowo planowano. To także zasługa wykonawców.

– Budowali tę ciepłownię bardzo sprawnie, bardzo profesjonalnie. Rozwiązywali najróżniejsze problemy – zaznaczyła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

12 października można nazwać świętem dla całej Rodziny Radia Maryja i dla tych, którzy przez lata wierzyli, że budowa Geotermii Toruń jest możliwa. To również święto prof. Jana Szyszko, który o możliwościach toruńskiej inwestycji mówił na całym świecie. [czytaj więcej]

– Tę ciepłownię postanowiliśmy robić, żeby powiedzieć: „Polacy, bierzmy się do budowania Ojczyzny! Polacy, to jest przykład, że Polska jest bogata. Nie sprzedajcie Polski!” – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

„Tyle wolności, ile własności” – dodał dyrektor Radia Maryja i wskazał, że troska o własność to patriotyzm, miłość do Ojczyzny.

Na co dzień pracownikom geotermii towarzyszył będzie krzyż specjalnie przygotowany i poświęcony z okazji uruchomienia toruńskiej ciepłowni. Święcący go ks. bp. Józef Szamocki modlił się, by utwierdzał on wiarę pracowników obiektu.

TV Trwam News

drukuj