W. Tomaszewski: AWPL-ZChR może mieć nawet 10 posłów w litewskim parlamencie

7 mandatów w I turze wyborów parlamentarnych na Litwie zdobyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Na tym nie koniec, bo za naszą wschodnią granicą 23 października odbędzie się II tura wyborów na zasadzie okręgów jednomandatowych. W litewskim parlamencie AWPL-ZChR może mieć nawet 10 reprezentantów – powiedział na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” Waldemar Tomaszewski, lider ugrupowania.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski podkreślił, że po wyborach parlamentarnych na Litwie jest wiele uzasadnionych niepokojów.

Wybory przebiegły w bardzo dziwny sposób. Jest wielkie niezadowolenie u osób uczciwie pracujących, bo były elementy dość niejasne i dotychczas niespotykane. Często mówi się nawet o falsyfikacji. System komputerowy albo działał bardzo słabo albo wcale nie działał. Nawet kiedy działał, to falsyfikacja była bardzo widoczna, bo nie pasowały nawet niektóre dane arytmetycznie. Są również głosy, że falsyfikacja wyborów była przez system komputerowy, ale niestety nie wszystkie partie mają w całej Litwie swoich przedstawicieli w komisjach – powiedział Waldemar Tomaszewski.

Polska społeczność jest mimo wszystko zadowolona z wyniku, bo udało nam się wejść do parlamentu drugi raz z rzędu – zaznaczył poseł do europarlamentu.

Udało nam się przekroczyć próg chociaż ten system działał przeciwko nam. Mieliśmy swoich mężów zaufania we wszystkich komisjach, gdzie zdobywamy dużą ilość głosów, natomiast tam, gdzie zdobywamy ich mniej, niestety nie mieliśmy żadnego wpływu na wynik. Tam jednak, jeżeli chodzi o falsyfikacje, niedużo tych głosów straciliśmy – powiedział eurodeputowany.

Sytuacja Polaków na Wileńszczyźnie jest coraz trudniejsza więc zaangażowanie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin musi być coraz większe – wskazał lider ugrupowania.

Zamierzamy przede wszystkim ciężko pracować i realizować nasz program. Jest on bardzo ambitny i skierowany na ochronę praw każdego obywatela: sprawiedliwość społeczna, zwiększenie dochodów, polityka prorodzinna, większa sprawiedliwość w systemie sądownictwa i zwiększenie znaczenia samorządów na Litwie. Oczywiście dochodzą do tego sprawy związane z Polakami żyjącymi na Litwie oraz innymi mniejszościami narodowymi – wskazał Tomaszewski.

Nasi posłowie mają renomę uczciwych ludzi, którzy pracują dla wyborcy, a nie dla własnych korzyści – wskazał lider AWPL-ZChR. Jest to bardzo wiele, bo w ostatnich latach na Litwie mocno zakorzeniła się korupcja, a skandale korupcyjne niejednokrotnie zatrząsnęły krajem.

Jesteśmy dobrą ofertą już nie tylko dla polskiej społeczności, ale również dla rodowitych Litwinów, bo obraliśmy dobry kierunek – chcemy łączyć wszystkich ludzi dobrej woli w imię chrześcijańskich wartości – podkreślił Waldemar Tomaszewski.

Trzymanie się wartości chrześcijańskich jest kluczowym elementem naszego działania. Cieszymy się, że poszerzyliśmy swą nazwę Akcja Wyborcza Polaków na Litwie o Związek Chrześcijańskich Rodzin. W naszym logo jest chrześcijańska ryba z rodziną trzymającą się za ręce. To jest naprawdę wielka sprawa i mam ogromną satysfakcję, że do tego dojrzeliśmy i pracujemy w tym kierunku, żeby łączyć wszystkich ludzi dobrej woli na zasadach dekalogu i Ewangelii. Są to nie tylko słowa, ale staramy się żyć w ten sposób na co dzień – powiedział szef partii.

Poseł odniósł się również do kwestii problemu związanego z polskim szkolnictwem na Litwie i zaznaczył, że posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin bardzo mocno działają, aby ten problem został rozwiązany.

Nie jest łatwo walczyć o polskie prawa na Litwie, ale poprzez determinację, jedność i przy wsparciu siły wyższej już nam się udało zachować jedno gimnazjum w Wilnie, a o dalsze cztery walczymy. Jeżeli uda nam się to osiągnąć, będziemy na pewno mieli satysfakcję, że 10 proc. gimnazjów będzie z językiem polskim – wskazał Waldemar Tomaszewski.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl