Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

Prezydent Niemiec Joachim Gauck rozpoczął jednodniową wizytę w Polsce. Wpisuje się ona w obchody 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy przez nasze państwa.

Prezydent Niemiec spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Głównym tematem rozmów była aktualna sytuacja w Europie – m.in. kwestia ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz kryzys migracyjny.

Wizyta Joachima Gaucka w Warszawie ma miejsce tuż po dwudniowej wizycie, którą prezydent Duda złożył w Berlinie.

Przed południem szef państwa polskiego spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W swoim przemówieniu Andrzej Duda wyraził przekonanie, że następne ćwierćwiecze naszego sąsiedztwa będzie wciąż budowaniem dobrych relacji.

– W budowaniu przyjaźni opartej na wzajemnym szacunku, wzajemnym zrozumieniu, jak pani kanclerz powiedziała, są obszary, w których mamy pewne kwestie sporne. Jednak ja zawsze uśmiecham się i mówię, że to jest tak, jak w dobrym małżeństwie: może i są kwestie sporne, ale jeżeli jest wzajemna życzliwość, wola bycia razem, to wszystkie te kwestie sporne udaje się rozwiązać, a przynajmniej znaleźć rozwiązania, które są do zaakceptowania dla obydwu stron – zwraca uwagę prezydent Rzeczpospolitej.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl