fot. pixabay.com

Polska wspiera polskich uchodźców z Białorusi. Centrum Pomocy Humanitarnej w Białymstoku pomogło już 275 osobom w ciągu pół roku

975 tys. złotych – tyle w bieżącym roku rząd przeznaczył na działalność Centrum Pomocy Polakom na Białorusi funkcjonującego w Białymstoku. W przyszłym roku działalność placówki ma być kontynuowana. Centrum działa od pół roku.

SOS Białorusi – Centrum Pomocy Humanitarnej prowadzi Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska we współpracy z fundacjami Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Wolność i Demokracja. Potrzebujący otrzymują zapomogi finansowe na początek pobytu w naszej ojczyźnie. Centrum udzieliło do tej pory pomocy 275 osobom.

– 118 osób otrzymało zapomogi finansowe. Zaproponowaliśmy im również wyposażenie na start – tłumaczyła Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej.

Ponad 145 tys. zł przeznaczono na pokrycie kosztów zakwaterowania i wynajmu mieszkań dla 52 osób. 34 osoby otrzymały wsparcie na korepetycje z języka polskiego, a 112 osób, w tym dzieci, dostały przedświąteczne paczki. Na działalność Centrum rząd przeznaczył 975 tys. złotych.

– Każdy Polak z Białorusi, który przedostanie się na stronę polską jest prawdziwym uchodźcą (to słowo jest dzisiaj bardzo zdewaluowane), któremu Polska udziela szerokiej pomocy – wskazał Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Zadeklarował, że Polacy na Białorusi nigdy nie pozostaną sami.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zaznaczył z kolei, że pomoc jest cały czas potrzebna.

– Dziś jesteśmy przede wszystkim zaaferowani tym, co dzieje się na granicy; widzimy działania reżimu Łukaszenki. W tym troszkę ginie niestety sytuacja naszych rodaków, którzy za tą granica ciągle jeszcze mieszkają – zaznaczył.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zadeklarował dalszą współpracę z Polakami z Białorusi i Białorusinami przebywającymi w Polsce.

– Wypracowaliśmy procedury tak, by podstawowe sprawy można było rozwiązywać jak najlepiej. Stąd też nasze permanentne kontakty w zakresie ułatwiana pozyskiwania kart stałego pobytu czy Kart Polaka – powiedział Bohdan Paszkowski.

Centrum Pomocy Humanitarnej w Białymstoku działa od pół roku. Oprócz wsparcia dla przybyłych z Białorusi dokumentuje też represje, jakich doświadczają nasi rodacy na Wschodzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl