fot. PAP/Andrzej Grygiel

Górnicy zakończyli protest w PGG. Kolejne rozmowy z rządem 28 grudnia

Związkowcy z Sierpnia’80 okupujący siedzibę Polskiej Grupy Górniczej opuścili budynek spółki i tym samym zakończyli protest. Kończą się też blokady kolejowej wysyłki węgla z kopalń do elektrowni.

Górnicy domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia. Nieoficjalnie mówi się, że w sumie chodzi o kwotę od 60 do 70 mln zł, jakie Polska Grupa Górnicza miałaby przeznaczyć dla pracowników. Górnicy tłumaczą, że od miesięcy pracują w nadgodzinach i w weekendy, co pozwala uniknąć przerw w dostawie energii i ciepła dla społeczeństwa.

Zarząd spółki podkreśla, że obecnie, kiedy trwają procedury związane z tworzeniem systemu publicznego wsparcia dla górnictwa i jego notyfikacją w Komisji Europejskiej, firma nie ma możliwości uruchomienia dodatkowych środków na wypłaty. Górnicy postanowili protestować okupując budynek spółki.

Teraz PGG poinformowała, że związkowcy z Sierpnia’80, którzy przebywali w centrali spółki w Katowicach, opuścili siedzibę. Tym samym zakończył się protest. Poza tym w dziewięciu kopalniach trwały blokady torów.

Protest miał charakter ostrzegawczy. Związkowcy mówią, że jak na razie dłuższa akcja nie jest planowana. Kolejne rozmowy z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika odbędą się 28 grudnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl