Sejm: 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

Sejm przez aklamację przyjął w piątek uchwałę ustanawiającą 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W tym roku przypada 60. rocznica Poznańskiego Czerwca i węgierskiego powstania z 1956 r.

Analogiczną uchwałę podjął w ubiegłym tygodniu Senat. Świadkiem przyjęcia w piątek uchwały przez Sejm była delegacja węgierskich deputowanych, której przewodniczył wiceszef węgierskiego parlamentu Janos Latorcai. Z kolei Zgromadzenie Narodowe Węgier planuje przyjąć taki dokument 29 lutego; z tej okazji do Budapesztu uda się polska delegacja z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim na czele.

„Dla uczczenia sześćdziesiątej rocznicy antykomunistycznego buntu Poznania w czerwcu 1956 roku oraz powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu Narodów, ogłaszają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej – głosi przyjęta uchwała.

Podkreślono w niej, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem naszego odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”. „Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić” – głosi uchwała.

Podczas czwartkowej sejmowej debaty nad uchwałą sprawozdawczyni komisji kultury Elżbieta Kruk (PiS) przypominała historyczne związki Polski i Węgier przywołując m.in. sojusz polskiego księcia Bolesława Krzywoustego i króla Węgier Kolomana z 1105 r. przeciwko ekspansji Cesarstwa Niemieckiego oraz postać króla Polski i księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego, który prowadził zwycięską wojnę z Rosją.

Według posłanki PiS tragiczny 1956 r. ponownie splótł historię obu narodów. Przypomniała, że według IPN w wyniku dwudniowych starć na ulicach Poznania zginęło co najmniej 58 osób. Jak podkreśliła, powstanie węgierskie, krwawo stłumione przez wojska sowieckie, rozpoczęło się od wiecu studentów 23 października 1956 r. zorganizowanego na znak solidarności z polskim narodem; w wyniku walk zginęło ponad 2,5 tys. Węgrów.

Kinga Gajewska (PO) podkreśliła, że Polacy w 1956 r. entuzjastycznie poparli powstanie na Węgrzech. Jak mówiła, masowo oddawano krew dla rannych bojowników węgierskich; w Polsce zgłosiło się ponad 11 tys. krwiodawców, na Węgry wysłano 44 tony lekarstw i materiałów pierwszej potrzeby.

Paweł Grabowski (Kukiz’15) mówił, że okresem próby przyjaźni polsko-węgierskiej był okres II wojny światowej, gdy pomimo koalicji z Trzecią Rzeszą Węgry nie zwróciły się przeciw Polsce. Przypomniał słowa premiera węgierskiego Pala Telekiego: „Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl