Kuwejt: prezydent A. Duda odwiedził polskich żołnierzy

Tuż przed świętami prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy, którzy służą na misji w Kuwejcie. Podzielił się z nimi opłatkiem oraz przekazał serdeczne życzenia z Polski.  Odśpiewano też wspólnie hymn narodowy.

Trzecia zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Kuwejcie liczy 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Ich zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia naszych żołnierzy odwiedził prezydent Polski Andrzej Duda.

Wizyta prezydenta Polski w takim czasie to dla żołnierzy ogromna radość i wyróżnienie – podkreśla ppłk. Łukasz Piątek.

– Dziękujemy za tę wizytę! Reprezentuje Pan tutaj majestat całej naszej Ojczyzny, która jest od nas 3,5 tys. km. Ale dzięki Panu jest teraz tutaj, u nas – podkreślił dowódca 3. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Operacji Inherent Resolve.

Prezydent odznaczył wyróżniających się polskich pilotów lotniczym krzyżem zasługi z mieczami. Przyznano także wyróżnienie dla najlepszego pilota.

– Gratuluję odznaczonym, gratuluję panu majorowi uzyskania tego tytułu najlepszego pilota, ale przede wszystkim przybyłem tutaj, żeby wszystkim państwu podziękować. Podziękować za wierną służbę dla Ojczyzny, choć tak daleko od jej granic – mówił Andrzej Duda.

Taka jest rola żołnierza, że służy swojemu krajowi – czasem w trudnych i niebezpiecznych warunkach – także niosąc bezpieczeństwo i pokój innym – podkreślił w swoim przemówieniu zwierzchnik sił zbrojnych.

– Ale zarazem nabywa coś, co z całą pewnością dla każdego żołnierza – także pilota – jest bezcenne – doświadczenie i oswojenie się z takimi właśnie trudnymi i niebezpiecznymi warunkami – zwrócił uwagę prezydent.

Andrzej Duda przybył do polskich żołnierzy ze świątecznymi życzeniami. W trakcie wigilijnego wieczoru nie zabrakło także polskich kolęd.

Swoje słowa do obecnych skierował biskup polowy wojska polskiego gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek.

– Stojąc w tym szczególnym miejscu, patrząc na polskich żołnierzy i na waszych sojuszników, w tym szczególnym czasie, niejako w przededniu świąt Bożego Narodzenia, myślę, że jesteście kontynuatorami jezusowej misji – tego chłopca, który narodził się w Betlejem. Przybyliście tutaj po to, by z narażeniem zdrowia, a nawet życia służyć sprawie pokoju – powiedział gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek.

Prezydent Andrzej Duda skierował do wszystkich żołnierzy bożonarodzeniowe życzenia.

– Świąt pod znakiem pokoju, świąt pod znakiem miłości, świąt pod znakiem pamięci o najbliższych i pamięci najbliższych o Was – życzył prezydent.

Nie zabrakło także bardziej osobistych życzeń podczas wspólnego łamania się opłatkiem. Żołnierze z 3 zmiany polskiego kontyngentu obecnego w Kuwejcie w tym roku spędzą święta poza domem.

To jest coś, czego będzie nam brakowało– mówi dowódca 3. zmiany polskiego kontyngentu wojskowego ppłk. Łukasz Piątek.

–W Polsce, zgodnie z naszą tradycją, jest zawsze jedno miejsce wolne, w tym roku będą dwa w naszych rodzinnych domach. I mam nadzieję, że to jedno dodatkowe wolne miejsce – po nas – zaowocuje tym, że kolejne pokolenia polskich żołnierzy już nie będą musiały spędzać świąt poza granicami kraju – mówi ppłk. Łukasz Piątek.

Polscy piloci, żołnierze i pracownicy wojska są w stałej łączności z rodzinami. Mieli także możliwość przesłania i otrzymania prezentów.

– Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jako dowodzący kontyngentami zapewnia wymianę paczek świątecznych żołnierzom, w jedną i drugą stronę, czyli od żołnierzy do rodzin, od rodzin do żołnierzy – wyjaśnia zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.

Polscy żołnierze kierują swoje życzenia do wszystkich Polaków.

– Przede wszystkim zgody, zdrowia, tego żeby te święta w każdej polskiej rodzinie wyglądały jak takie spotkanie szczere, bliskie, rodzinne – życzy kpt. Krzysztof Marciak, żołnierz 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

– Dużo, dużo zdrowia, dużo miłości, dużo radości przy wigilijnym  stole, no i na te święta, żeby wszyscy byli taką jedną wielką rodziną – dodaje st. sierż. Filip Dominik z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Paweł Rzymyszkiewicz/TV Trwam News/RIRM

drukuj