fot. https://www.prezydent.pl/

Prezydent A. Duda: Uważam, że w komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich nie powinno być członków parlamentu; powinna to być komisja ekspercka

Przygotowałem nowelizację ustawy ws. komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, szereg przepisów, które regulują te wzbudzające wątpliwości. Prezydencki projekt ustawy dziś wpłynie do laski marszałkowskiej. Uważam, że w komisji nie powinno być członków parlamentu; powinna to być komisja ekspercka. Proponuję, aby środek odwoławczy kierowany był do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ale z możliwością kontynuacji w miejscu zamieszkania –  powiedział w piątkowym oświadczeniu nt. komisji do spraw badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP prezydent Andrzej Duda.

 

W poniedziałek prezydent RP podpisał ustawę o powołaniu specjalnej komisji do spraw badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Jednocześnie Andrzej Duda poinformował, że kieruje przepisy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. [czytaj więcej]

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że jego poparcie dla tej ustawy jest jednoznaczne i jest przekonany, co do jej słuszności.

– Opublikowane wczoraj badania opinii publicznej pokazały, że większość Polaków takiej komisji chce. Z dużym zaciekawieniem wysłuchałem również szeregu komentarzy medialnych, jak i rozmów, które były prowadzone w mediach, m.in. z panem premierem Waldemarem Pawlakiem. W swoim wystąpieniu mówiłem, że chciałbym, żeby kwestie np. tego, dlaczego Polska miała takie, a nie inne kontrakty gazowe, na takich, a nie innych warunkach, że gaz był do Polski dostarczany i takie, a nie inne ceny mieliśmy, że płaciliśmy za gaz więcej niż Niemcy – chciałbym wiedzieć, dlaczego się tak działo. Myślę, iż chciałoby to wiedzieć również wielu naszych współobywateli – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP odniósł się do wywiadu, jakiego udzielił niedawno były premier, Waldemar Pawlak. Relacjonował, że Waldemar Pawlak ocenił, że o sprawę gazowych kontraktów należy pytać byłego ministra Wojciecha Jasińskiego. Polityk wskazał wówczas, iż powodem podejmowanych przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego decyzji było to, co działo się wcześniej, czyli podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– To bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo ta komisja jest potrzebna i jak bardzo potrzebujemy wyjaśnienia takich spraw. Chciałbym, żeby przed tą komisją wypowiedział się zarówno pan premier Waldemar Pawlak, jak również pan minister Wojciech Jasiński, po to, żeby Polacy mogli wysłuchać tych wypowiedzi, aby komisja mogła zgromadzić wszystkie dane eksperckie. Wokół komisji jest wiele dyskusji, protestów oraz wiele nieprawd, które pojawiły się w mediach, wynikających po części ze złej woli i z próby storpedowania komisji – oświadczył prezydent.

Warto zaznaczyć, że mimo medialnych doniesień ustawa przewiduje odwołanie się od decyzji komisji do Sądu Administracyjnego i taką formułę ogólnie przewiduje polski system prawny.

Andrzej Duda zaznaczył, że w  państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie powinni zasiadać parlamentarzyści, tylko eksperci.

– Komisja powinna być ponad wyborami, nie potrzebujemy komisji do wyborów (…). Potrzebujemy komisji, która będzie działała i rzetelnie tę sprawę wyjaśni (…). Uważam, że w tej komisji nie powinno być członków parlamentu, to powinno być w ustawie wyraźnie zapisane, że osoby, które sprawują mandaty parlamentarne, nie mogą być członkami komisji – ani posłowie, ani senatorowie (…). Uważam, że to powinna być komisja ekspercka – stwierdził Prezydent RP.

Projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów jeszcze dziś – zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy – znajdzie się w Sejmie. Jedna z głównych propozycji nowelizacji „dotyczy kwestii, która wzbudzała najwięcej kontrowersji”, czyli tzw. środków zaradczych.

– W istocie jest to zakaz sprawowania funkcji, zakaz dostępu do informacji tajnych i objętych tajemnicą państwową i zakaz posiadania broni, to co wzbudziło takie kontrowersje (…). Apeluję do całego parlamentu o jak najszybsze jej uchwalenie po to, żeby tę sytuację wyprostować i wyjaśnić, ale przede wszystkim po to, ażeby komisja mogła działać jak najszybciej i by społeczeństwo jak najszybciej mogło zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób wyjaśnia się w naszym kraju kwestie rosyjskich wpływów na nasze życie publiczne, na nasze życie gospodarcze i na nasze bezpieczeństwo. Mieliśmy na przestrzeni ostatnich lat bardzo wiele prób chociażby sprzedawania ważnych gałęzi polskiej gospodarki w rosyjskie ręce. Na szczęście większość z nich udało się zatrzymać. Chciałbym wiedzieć, kto za tym stał – podsumował Prezydent RP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl