By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

III Kongres Demograficzny

W Pałacu Prezydenckim zainaugurowany został III Kongres Demograficzny. Podczas wydarzenia zaprezentowano najważniejsze wstępne wnioski płynące z przeprowadzonego w ubiegłym roku spisu powszechnego ludności i mieszkań.

III Kongres Demograficzny organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W programie pogłębione zostały analizy zmian, jakie zaszły w stanie i strukturze ludności Polski od 2012 roku.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że troska o jakość życia w Polsce, która przekłada się m.in. na chęć zakładania rodzin, to jedno z najważniejszych zadań rządzących.

– Jesteśmy tutaj z panem premierem i wicepremierem, czyli są tutaj ludzie, którzy są odpowiedzialni – i jeszcze będą przez najbliższe lata – za sprawy polskiego państwa, a więc także za kwestie związane z poziomem i jakością życia w naszym kraju. To jeden z najważniejszych elementów, którym kierowałem się, ubiegając się o urząd Prezydenta Rzeczypospolitej – zaakcentował prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki wymienił, przed jakimi wyzwaniami w kontekście demografii stoi dziś nasz kraj.

– Polska będzie musiała zmierzyć się w najbliższym czasie z kilkoma pułapkami demograficznymi. To nie tylko spadek dzietności, który jest cechą charakterystyczną bardzo wielu społeczeństw, ale to także starzenie się społeczeństw czy ogromny ubytek ludności, który w przypadku Polski jest związany z falami migracyjnymi – mówił Mateusz Morawiecki.

Z najnowszego spisu ludności wynika, że w Polsce mieszka 38 mln 179,8 tys. osób.

Odnotowano duże zmiany w strukturze ludności w porównaniu do 2011 roku. Zmniejsza się udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym. Obecnie co piąty mieszkaniec Polski to osoba powyżej 65. roku życia.

Zaobserwowano dynamiczny rozwój infrastruktury mieszkalnej. Obecnie w Polsce jest 15,2 mln mieszkań, co oznacza wzrost o 12,6 proc. Budynków ogółem jest 6,8 mln – to wzrost o 13,3 procent.

Zauważono także dodatni bilans migracyjny.

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl