fot. prezydent.pl

Prezydent Duda rozmawiał ze Steinmeierem o wysłuchaniu w Bundestagu nt. Węgier i Polski

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek na Łotwie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Prezydent podkreślił, że tego typu przedsięwzięcia nie służą budowie dobrych relacji i zaufania pomiędzy naszymi krajami. Piętnowanie w parlamencie innego kraju, polskich władz za to, że realizują program wyborczy, który uzyskał demokratyczną legitymację ze strony społeczeństwa jest w opinii prezydenta sprzeczne z europejskimi wartościami” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

„Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie tą sprawą” – dodał.

Szczerski poinformował też, że prezydenci rozmawiali o składzie uczestniczącym w wysłuchaniu.

Jak podał onet.pl, wczesnym rankiem we wtorek 11 września Ludmiła Kozłowska wylądowała w Berlinie, aby w czwartek wziąć udział w wysłuchaniu w niemieckim parlamencie zatytułowanym „Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”. Kozłowska – obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog – została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Według polskiego MSZ, strona polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej na listę osób niepożądanych w strefie Schengen, a wydanie jej wizy przez Niemcy jest nieuzasadnione.

PAP/RIRM

drukuj