fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent obejmie honorowy protektorat nad organizacjami harcerskimi

Prezydent Andrzej Duda obejmie dziś honorowy protektorat nad organizacjami harcerskimi. Wcześniej głowa państwa otrzyma relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 13.00 w Katedrze Polowej w Warszawie. Dalsza część obchodów, z udziałem gości z kraju i zagranicy, odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Relikwie przekaże prezydentowi ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego oraz rodzina bł. ks. Frelichowskiego – mówi harcmistrz Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec błogosławionego.

– Jest to cząstka kostki, która została wycięta w obozie koncentracyjnym w Dachau po jego śmierci. Kazaliśmy wykonać relikwiarz w kształcie lilijki harcerskiej z numerem obozowym błogosławionego i to będzie przekazane do kapicy prezydenta Rzeczypospolitej – wyjaśnia Zygmunt Jaczkowski.

Po modlitwie nastąpią dalsze obchody na dziedzińcu pałacu, gdzie prezydent Andrzej Duda wraz z harcerzami rozpali ognisko.

Następnie prezydent obejmie honorowym protektoratem 11 organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą, m.in.: ZHR, „Skautów Europy” oraz Stowarzyszenia Harcerskiego.

Michał Butkiewicz, były przewodniczący ZHR, przypomina, że prezydencki protektorat to tradycja sięgająca czasów II Rzeczypospolitej.

– Zarówno naczelnik państwa jak i prezydenci II Rzeczpospolitej oraz prezydenci Rzeczpospolitej na uchodźstwie obejmowali protektorat nad harcerstwem dając tym samym wyraz swojego przekonania, że ruch harcerski jest Polsce potrzebny. Fakt zaangażowania pana prezydenta w działalność harcerską pokazuje, że wychowanie harcerstwa do służby Polsce, do służby Bogu, do służby bliźnim to jest wychowanie, które nie kończy się z chwilą, kiedy człowiek zdejmuje mundur harcerski, tylko pozostaje w człowieku na całe życie – mówi Michał Butkiewicz.

Prezydent RP Andrzej Duda także jest harcerzem. W 1984 r. wstąpił do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Piorun” im. Legionistów 1914 Roku.

RIRM

drukuj