fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

A. Duda: Chylę czoło przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury

Chylę czoło przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie. Prezydent w swoim wystąpieniu m.in. wspominał adwokatów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Andrzej Duda mówił też o wielkiej karcie polskiej adwokatury okresu komunizmu, kiedy próbowano założyć kaganiec polskiej adwokaturze.

Wymienił przy tym nazwiska nieżyjących już adwokatów, którzy bronili w procesach politycznych w PRL – m.in. Macieja Bednarkiewicza, Macieja Dubois  oraz żyjących – Jana Olszewskiego i Czesława Jaworskiego.

Ale byli ci sprawiedliwi, którzy się nie bali, mimo ryzyka, które się z tym wiązało wtedy. I to oni wybudowali adwokaturę taką, jaką byśmy wszyscy chcieli widzieć: ci, którzy mówią o sobie, że są państwowcami, ci, którzy mówią o sobie, że są patriotami. I to jest ta wielka karta polskiej adwokatury, przed którą z cała pewnością wszyscy, z prezydentem RP na czele, powinni pochylić czoło. I chylę to czoło dzisiaj przed tym wielkim dorobkiem polskiej prokuratury na przestrzeni polskich dziejów – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zwrócił się też on z prośbą do środowiska adwokackiego, aby w sytuacji, kiedy wypowiada się w sprawach politycznych, zachowało obiektywizm w sferze faktów.

W trakcie XII Krajowego Zjazdu Adwokatury delegaci wybiorą nowe władze samorządu. Będą także dyskutować na temat problemów nurtujących środowisko adwokackie i głównych kierunków działań na najbliższe lata.

RIRM

drukuj