fot. prezydent.pl

Prezydentura spełnionych obietnic

Liczne wizyty zagraniczne, ratyfikowane umowy międzynarodowe, poprawa warunków życia, wsparcie dla rodzin – to tylko niektóre z obszarów działań prezydenta Andrzeja Dudy w minionej jego pięcioletniej kadencji.

Prezydent odbył 109 oficjalnych wizyt zagranicznych. W Polsce przyjął 166 delegacji z innych państw. Zawarł 78 międzynarodowych porozumień i ratyfikował 370 umów międzynarodowych. Dzięki jego determinacji udało się zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, m.in. przez dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych. [czytaj więcej]

– Niech Bóg błogosławi Polskę i niech Bóg błogosławi Amerykę – mówił w czerwcu ub.r. w Houston prezydent RP Andrzej Duda.

Ważnym punktem jego polityki zagranicznej było umacnianie więzi transatlantyckich. Prezydent Andrzej Duda kilkanaście razy spotkał się z przywódcami USA. Trzy razy gościł w Białym Domu. To Andrzej Duda doprowadził do zniesienia wiz do USA dla Polaków – przypomniał poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński.

– Tutaj nie mam wątpliwości, że gdyby nie przyjaźń między Donaldem Trumpem a Andrzejem Dudą, to wizy dalej by obowiązywały, jak za wszystkich poprzednich lat – podkreślił Kacper Płażyński.

Priorytetem prezydenta Andrzeja Dudy było także bezpieczeństwo Polski i całego regionu. Stąd budowanie pozycji Polski w NATO i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

– Więzi łączące Amerykę Północną i Europę pozostają kluczem dla zapewnienia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego, są one fundamentem działania NATO, podstawą jego siły i jego skuteczności – zaznaczył szef państwa polskiego.

Dzięki determinacji prezydenta w siłę rośnie inicjatywa Trójmorza, którą tworzą państwa leżące między morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym.

– Współpraca infrastrukturalna, współpraca w zakresie energetycznym, w zakresie technologicznym, telekomunikacyjnym. To wszystko będzie transformowało, zmieniało naszą część Europy już w najbliższych miesiącach i latach – wskazał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda był bardzo aktywny w kraju. Spełnił swoją obietnicę z kampanii z 2015 roku i odwiedził wszystkie powiaty. W wielu miejscach był jako pierwszy prezydent Polski – zauważył socjolog Mateusz Schmidt.

– Spotykał się z mieszkańcami, rozmawiał i pokazał się od strony społecznej, że jest prezydentem wszystkich Polaków – powiedział Mateusz Schmidt.

To właśnie spotkania z Polakami pozwoliły stworzyć program Andrzeja Dudy, który poprawił jakość życia wszystkich obywateli. Najważniejsza dla prezydenta była rodzina.

W trakcie pięcioletniej kadencji Andrzeja Dudy wprowadzono szereg programów społecznych. W tym sztandarowe: Program 500 Plus, 13 Emerytura, czy wyprawka „300 plus”.

– Jeśli będę mógł usłyszeć na koniec mojej prezydenckiej służby, od zwykłej polskiej rodziny, że ta jakość życia się podniosła, że jest lepiej, że żyje się im spokojniej, że są (krótko mówiąc) bardziej zamożni, że żyją wygodnie, to uznam, że główny cel, jaki mi przyświecał, został zrealizowany – zaznaczył prezydent RP.

Jako prezydent, Andrzej Duda złożył w sumie 32 inicjatywy ustawodawcze i podpisał 1066 ustaw. Jednocześnie dziesięć razy kierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a dziewięciokrotnie skorzystał z prawa do weta. To była spokojna kadencja – podkreślił dr Wojciech Wciseł, medioznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Andrzej Duda podczas swojej 5-letniej prezydentury oraz podczas kampanii prezydenckiej nie popełnił wielu błędów. Oczywiście te błędy i potyczki gdzieś były, coś można było zrobić inaczej, na pewno jest to przedmiotem analiz sztabowców. Natomiast sukces wieńczy dzieło – powiedział dr Wojciech Wciseł.

W tegorocznych wyborach na Andrzeja Dudę zagłosowało blisko 1 mln 800 tysięcy więcej wyborców niż w 2015 roku. Ponad 10-milionowe poparcie potwierdziło zaufanie Polaków do prezydenta oraz dało mu mandat do dalszej służby dla Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl