fot. Jakub Szymczuk/KPRM

Podsumowanie 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Andrzej Duda dokonał podsumowania swojej pierwszej kadencji na stanowisku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. „Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków – podkreślił Andrzej Duda.

https://twitter.com/WPalacu/status/1291002031365402624

Wszystkie dotychczasowe osiągnięcia prezydenta zostały opublikowane na oficjalnej stronie szefa państwa polskiego. [czytaj więcej]

Podsumowanie przedstawiono w dwóch wersjach: jako obszerny opis na stronie internetowej, bogato ilustrowany zdjęciami oraz jako – równie obszerny – dokument do pobrania ze strony. Oba teksty opisują działalność prezydenta, choć są inaczej zredagowane.

Dokument w wersji PDF opisuje dokonania prezydenta m.in. w zakresie polityki społecznej, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, zdrowia i zarządzania w czasie pandemii, rozwoju ekonomicznego kraju, ekologii i ochrony środowiska, polityki historycznej, edukacji, kultury oraz sportu. W dokumencie zamieszczono też liczne „ciekawostki” dotyczące prezydenta, pary prezydenckiej, pierwszej damy i inne. Zawiera on też – poza opisami – spis „osiągnięć i aktywności” prezydenta w punktach.

„Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków” – napisał prezydent Andrzej Duda na wstępie sprawozdania.

„Wiemy, jakiego państwa chcemy. Chcemy Polski praworządnej i sprawiedliwej, nowoczesnej i solidarnej, demokratycznej, a zarazem silnej i uczciwej. Budowa i umacnianie Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem” – dodał.

Andrzej Duda w dokumencie przypomina o wsparciu przez państwo rodzin w ramach programu „500 plus”, programach dla seniorów, takich jak „Emerytura plus” oraz „Leki 75 plus”. Prezydent wspomina o rozwiązaniach mających na celu zwiększenie ochrony prawnej dzieci. Pisze o podniesieniu płacy minimalnej i obniżeniu niektórych podatków m.in. PIT, a także o wsparciu dla niepełnosprawnych.

Prezydent mówi o realizowanej obecnie reformie sądownictwa, zwiększeniu bezpieczeństwa militarnego – m.in. przez współpracę z NATO, podniesienie wydatków na armię, zwiększenie jej liczebności oraz trwających zakupach amerykańskiego uzbrojenia w postaci między innymi samolotów F-35, wyrzutni rakietowych HIMARS czy pocisków przeciwpancernych Javelin. Działania te mają na celu stopniowe wycofywanie się z przestarzałego uzbrojenia produkcji sowieckiej. W tym kontekście porusza też kwestię cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

W zakresie polityki zagranicznej wymienia m.in. współpracę w ramach Trójmorza oraz swoją aktywność na forum ONZ.

„Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków.Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju  jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe” – mówił prezydent.

Podkreśla znaczenie relacji z USA, wspominając swoje liczne spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, u którego w Białym Domu gościł aż trzy razy. Kluczowym punktem w relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi było podpisanie w czerwcu ubiegłego roku „Wspólnej Deklaracji Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP”, która pozwoliła na zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmacniając tym samym wschodnią flankę NATO.

Podkreśla też znaczenie polityki europejskiej prowadzonej w ramach UE, ale też tej prowadzonej w bliskim sąsiedztwie z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

„Chcemy Unii wolnych narodów i równych państw” – deklaruje prezydent.

Głowa państwa wymienia też inicjatywy pojęte w ramach relacji polsko-chińskich. W ramach polityki zagranicznej wspomina również o wsparciu środowisk polonijnych. Andrzej Duda przyznaje także, że ogromnie ważna jest dla niego polityka historyczna państwa.

Wśród ciekawostek wspomina o tym, że jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził „Amerykańską Częstochowę” – Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, a także wspomina – nawiązując do zaangażowania na rzecz rozwoju sportu – swoje czasy studenckie i start w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.

Prezydent Duda nie kryje, że „podstawą jego działań są rozmowy z ludźmi, które stanowią dla niego źródło wiedzy, motywacji i inspiracji”.

„Chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie” – zapewnia.

pad_osiagniecia_aktywnosci

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl