fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent A. Duda: Podczas spotkania Polonią upamiętnimy o. Łucjana Królikowskiego

Wspólnie z przedstawicielami Polonii upamiętnimy pamięć o. Łucjana Królikowskiego, któremu nadałem pośmiertnie Order Orła Białego; był to wyjątkowy człowiek, który niezwykle zasłużył się dla polskiego społeczeństwa i dla RP – mówił w środę prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zaznaczył, że wizytę w USA rozpoczął od złożenia kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

„Pomnik, który został w ostatnim czasie bardzo ładnie odnowiony przez stronę amerykańską. Cieszę się, że godnie się w tej chwili prezentuje obok Białego Domu. Pod pomnikiem bohatera Tadeusza Kościuszki złożyłem dzisiaj kwiaty, od tego zaczął się mój dzień” – podkreślił.

Prezydent wskazał, że wkrótce spotka się z przedstawicielami Polonii.

„Nadałem Order Orła Białego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu i ten Order będzie przeze mnie wręczony prowincjałowi Zakonu Franciszkanów z udziałem przedstawicieli Polonii” – poinformował.

Jak dodał, o. Łucjan Królikowski, to „piękna postać w historii Polaków, Polonii i naszego kraju”.

„Człowiek, który nie tylko był zakonnikiem, duchownym, żołnierzem armii gen. Andersa, ale przede wszystkim był wspaniałym człowiekiem, który pomagał młodzieży, dzieciom; który zajął się 150-ciorgiem polskich dzieci, które po II wojnie światowej pozostały poza granicami, znajdowały się pod opieką armii gen. Andersa. Kiedy wojna się skończyła chciano te dzieci z powrotem odesłać do Polski, przekazać komunistycznym władzom. O. Łucjan się na to nie zgodził, objął nad dziećmi opiekę, także opiekę prawną i wraz z nimi wyemigrował do Kanady. Tam wychowywał te dzieci” – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

„Można powiedzieć, że wychował w Kanadzie takie pokolenie młodych Polaków, które później współtworzyło państwo kanadyjskie. W związku z powyższym śmiało możemy powiedzieć, że choćby z tego punktu widzenia jest wyjątkową postacią w naszych dziejach; wyjątkowym człowiekiem, który dla polskiego społeczeństwa i dla RP niezwykle się zasłużył” – ocenił prezydent.

Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego polskiego franciszkanina konwentualnego, zesłańca syberyjskiego i żołnierz armii gen. Andersa o. Łucjana Królikowskiego na początku czerwca, „w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl