Organizacje polonijne spotkają się członkami Parlamentu

Ponad 40 przedstawicieli organizacji polonijnych spotka się dziś z członkami rządu, MSZ i Senatu. Rozmowy mają dotyczyć problemów Polonii, a także głównych założeń polityki zagranicznej w tej dziedzinie.

W ubiegłotygodniowym wystąpieniu w Sejmie poświęconym zadaniom polskiej polityki w 2015 roku szef MSZ Grzegorz Schetyna zaznaczył, że jego resort finalizuje prace nad rządowym programem określającym założenia współpracy z Polonią do 2020 roku.

Poseł Jan Dziedziczak z sejmowej komisji Łączności z Polakami za Granicą podkreśla, że przez osiem lat PO zapomniała o Polonii.

– Polityka państwa owocowała zmniejszeniem podatków na Polaków za granicą, utrudnieniami jeżeli chodzi o młodych Polaków za granicą, bardzo kontrowersyjną zmianą finansowania dla Polonii i Polaków za granicą, czyli przejście pieniędzy (kontynuując jeszcze tradycje przedwojennego Senatu) do MSZ-tu. I wreszcie ostatnia sytuacja, będąca swoistym podsumowaniem tych ośmiu lat, czyli manipulacje przy komisjach wyborczych, ich likwidacja – powiedział poseł Jan Dziedziczak.

Wizyta przedstawicieli środowisk polonijnych odbywa się w związku z obchodzonym  2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Poza Polską żyje ok. 20 milionów Polaków. Ponad 2 miliony osób opuściły nasz kraj w ostatnim dziesięcioleciu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl