fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W Senacie trwa seminarium poświęcone roli kobiet w polityce

Spotkanie w Senacie nt. roli kobiet w polityce ma na celu podjęcie debaty i wymianę doświadczeń w kwestii obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Zostanie na nim przedstawiona historia udziału kobiet w polityce, ukazane będą również współczesne tendencje i sytuacja pod tym względem w Polsce na tle innych krajów europejskich. Gościem honorowym spotkania jest prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Kobiety, reprezentujące władzę na różnych szczeblach, przedstawią swoje doświadczenia. Głos ma zabrać m. in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zaplanowano prelekcje m. in. na temat polskich parlamentarzystek oraz drogi dochodzenia kobiet do uzyskania praw wyborczych.

Uczestników seminarium przywitał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Będziemy mówili o ważnych sprawach, o prawie kobiet do decydowania o prawie wyborczym. My możemy się szczycić tym, że Polska 100 lat temu dała taką możliwość ustawową, nie tylko głosowania, ale przecież również brania udziału w polityce. Rola kobiet jest olbrzymia i bardzo oczekujemy na współprace i prace pań także w polityce. W Polsce jeszcze nie mieliśmy pani prezydent, ale wszystko przed nami – powiedział marszałek Senatu.

Seminarium towarzyszą trzy wystawy poświęcone kobietom: ekspozycja plenerowa Instytutu Pileckiego pt. „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, na temat uzyskania praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 r.; wystawa „50 Women of Georgia” prezentująca sylwetki 50 znanych i znaczących Gruzinek. Trzecia wystawa to ekspozycja „Senatorki drugiej Rzeczypospolitej”, ukazująca sylwetki 19 kobiet, które zasiadały w Senacie II RP.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj