fot. PAP/Radek Pietruszka

W Święto Niepodległości można było zwiedzić Sejm i Senat

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości Sejm i Senat były otwarte dla zwiedzających. Goście mogli zobaczyć sejmowe kuluary, wnętrze gabinetu marszałka Sejmu i wysłać okolicznościową kartkę w ramach akcji „Mamy Niepodległą!”.

Jak co roku w Święto Odzyskania Niepodległości izba niższa – Sejm oraz izba wyższa – Senat otworzyły się dla zwiedzających. Osoby, chcące zobaczyć gmach Sejmu i Senatu, mogły przejść specjalnie wyznaczoną na tę okazję trasą – od Kuluarów Sejmowych do Sali Senackiej im. Profesora Augusta Chełkowskiego. Goście zwiedzali także galerię sali posiedzeń Sejmu oraz kuluary – miejsce nieoficjalnych rozmów i spotkań posłów.

Szczególną atrakcją było zobaczenie wnętrza gabinetu marszałka Sejmu – miejsca, gdzie na co dzień urzęduje druga osoba w państwie. Zwiedzający mogli także przejść się Korytarzem Marszałkowskim z głównego budynku Sejmu do sali posiedzeń Senatu, mijając jeden z najdłuższych korytarzy – korytarz komisji senackich, liczący 176 m długości.

W Sali Kolumnowej odbyły warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których można było nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych. Dla dzieci przygotowano zajęcia z tworzenia okolicznościowych zakładek do książek czy stoisko do rysowania. Na trasie zwiedzania umieszczono też stoisko z publikacjami Wydawnictwa Sejmowego, wśród których znalazła się m.in. „Kronika Sejmowa”.

W kuluarach sejmowych wszyscy goście mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji „Mamy Niepodległą!”. Ogólnopolska akcja społeczna „Mamy Niepodległą!” jest organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na zwiedzających czekali przewodnicy sejmowi w wyznaczonych miejscach, którzy przybliżali historię i pracę polskiego parlamentu.

Jak podkreśliło w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, „możliwość zwiedzania Sejmu będzie miała miejsce w przeddzień uroczystego, pierwszego posiedzenia Sejmu nowej, IX kadencji”.

We wtorek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji.

PAP

drukuj