fot. PAP/Marcin Obara

Sejm powołał senator L. Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm powołał senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi wyrazić Senat. Za kandydaturą senator Lidii Staroń opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Kandydaturę senator Lidii Staroń zgłosił klub PiS.

Marcin Wiącek został zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1404808677270380556

Barbara Bartuś, poseł PiS, mówiła jeszcze przed głosowaniem, że zarówno wysoki poziom wiedzy merytorycznej, bogate doświadczenie zawodowe, jak i działalność społeczna wskazują, że Lidia Staroń jest dobrym kandydatem na RPO.

– Pani Lidia Staroń to działaczka społeczna, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji oraz senator IX i X kadencji Senatu. Jest jedynym parlamentarzystą w Polsce, który zasiada w parlamencie wyłącznie z mandatu wyborców, bez żadnego poparcia formacji politycznych. Pani Lidia Staroń od lat skutecznie walczy z korupcją, przejawami patologii w życiu społecznym. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Obrony Spółdzielców – powiedziała Barbara Bartuś.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Parlament już czterokrotnie próbował wybrać jego następcę.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl