Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu

Rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie będą pracować między innymi nad projektem nowej ustawy o funkcjonowaniu prokuratury, projektem zmian w ustawie o policji czy nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych projektów ustaw, jakimi w tych dniach zajmą się posłowie, będzie projekt nowej ustawy o funkcjonowaniu prokuratury autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który przewiduje połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Projekt ustawy został złożony w Sejmie w Wigilię. 30 grudnia skierowano go do pierwszego czytania na posiedzeniu w Sejmie. Poselskim projekt ustawy oprócz połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości przewiduje między innymi zniesienie prokuratur apelacyjnych i włączenie ich do struktur regionalnych. Ponadto znika także prokuratura wojskowa, która zostanie przeniesiona do cywilnej. Przywrócona ma zostać także prokuratura krajowa.

– Chcemy nowej struktury prokuratury, która w naszej ocenie będzie pracowała efektywnie. Mamy do czynienia z dużą przestępczością zorganizowaną w Polsce, dlatego powstaną nowe wydziały do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Jesteśmy przekonani, że będzie to działało dobrze i skutecznie – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Nowe przepisy kładą duży nacisk na zmiany w polityce kadrowej, która – jak podkreśla Jakub Skoczylas z instytutu Ordo Iuris – polskiej prokuraturze wyjdzie na dobre.

– Zamysłem całej tej zmiany jest to, aby minister sprawiedliwości kształtował politykę kadrową prokuratury – mówi Jakub Skoczylas z Ordo Iuris.

Zmniejszono także okres pracy na poszczególnych poziomach prokuratury. Ma to w znacznym stopniu przyspieszyć awans młodych wyróżniających się prokuratorów.

Podczas trzydniowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się też przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem zmian w ustawie o policji, który ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego o częściowej niekonstytucyjności zasad pobierania billingów oraz kontroli operacyjnej.

Posłowie omówią też poprawki Senatu do ustawy o podatku bankowym a także zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy i projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl