Sejmowa komisja wznowi prace nad projektem ws. niedzielnego handlu

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny będzie po południu kontynuować prace nad projektem ustawy ograniczającym niedzielny handel. W nocy ze środy na czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu. Platforma Obywatelska i Nowoczesna są przeciw ograniczeniom.

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało poprawki, które m.in etapowo ograniczają handel w tym dniu. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu mają być dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia, w 2019 r. tylko jedna – ostatnia, a od 2020 r. ma być całkowity zakaz handlu. Projekt ustawy wyłącza z tego zakazu sklepy internetowe.

Poseł Urszula Rusecka z PiS-u podkreślała, że pracownicy mają prawo do odpoczynku – chociaż przez jeden dzień w tygodniu.

– Rodziny muszą mieć prawo do czasu dla siebie, dla dzieci, dla swoich bliskich, do wzmocnienia swoich więzi poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego. Kiedy, jak nie w niedzielę? Żaden inny dzień w tygodniu im tego nie zrekompensuje, bo jak? Dorosła część rodziny jest w pracy, dzieci w szkole lub w przedszkolu – mówiła Urszula Rusecka.

Dla konsumentów dokonywanie zakupów o każdej porze dnia i nocy jest niewątpliwie bardzo wygodne i daje poczucie wolności, jednak odbywa się kosztem 1 mln 200 tys. osób zatrudnionych w handlu – zaznaczyła pos. Rusecka.

W ocenie polityków Platformy, w wyniku wprowadzenia ustawy nawet o kilkanaście procent spadnie zatrudnienie. Zmniejszą się także dochody do budżetu. PO złożyła projekt zmiany do Kodeksu pracy, który przewiduje dwie niedziele wolne w miesiącu.

Poseł Sylwester Chruszcz z koła Wolni i Solidarni podkreśla, że argumenty ekonomiczne są bezpodstawne.

– Osobiście zagłosowałbym już teraz za wszystkimi wolnymi niedzielami, ale rozumiem, że w drodze kompromisu ktoś założył okres przejściowy. Podkreślam, mieszkam w Szczecinie przy granicy niemieckiej. W Niemczech wszystkie niedziele są wolne i to państwo się nie zawaliło. (…) Wszystkie niedziele powinny być wolne, dla rodzin – powiedział poseł Sylwester Chruszcz.

Obywatelski projekt ustawy przewidujący zakaz handlu we wszystkie niedziele trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku. Ustawa miała wejść w życie na początku roku 2018. Obecnie procedowane przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2018 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl