Zimbabwe: R. Mugabemu zagwarantowano immunitet

Były prezydent Zimbabwe Robert Mugabe otrzymał gwarancje immunitetu i bezpieczeństwa; to element porozumienia, w rezultacie którego podał się on do dymisji – pisze w czwartek Reuters z Harare, powołując się na „źródła zbliżone do negocjacji”.

Według tych źródeł 93-letni Mugabe „chce umrzeć w swojej ojczyźnie” i nie planuje udania się na emigrację.

„Bardzo ważne było dla niego, aby zagwarantowano mu bezpieczeństwo, by mógł pozostać w kraju (…) choć nie powstrzyma go to przed wyjazdami za granicę, kiedy będzie chciał albo musiał” – cytuje Reuters anonimowe źródło.

Robert Mugabe ustąpił we wtorek pod presją wojska i jego własnej partii. Pozostawał u władzy przez 37 lat i był najstarszym szefem państwa na świecie. Pod jego rządami zasobny wcześniej kraj popadł w ruinę gospodarczą, a jego przeciwnicy polityczni byli prześladowani.

W niedzielę rządząca partia Mugabego – Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (ZANU-PF) – pozbawiła go funkcji szefa ugrupowania. Usunęła ponadto ze swych szeregów pierwszą damę Grace, sposobioną na następczynię prezydenta, a także grupę lojalnych wobec niej, wpływowych działaczy partyjnych.

Na nowego szefa ZANU-PF wybrany został były wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, zdymisjonowany w tym miesiącu przez Mugabego. W piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl